| jenny321 a întrebat:

Stie cineva sufixele cuvintelor baiat bun rosu sat?

Răspuns Câştigător
| Skylerx a răspuns:

Baiat = baietandru, baietesc, a baieti, baietas, baietica (nu-mi venea in minte altul), baietoi;
Bun = bunicel, bunisor, a imbuna, bunut;
Rosu = rosiatic, a rosi, inrosit;
Sat = satuc, satulet.

6 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

Nu au sufixe, sunt cuv. de baza

| cosminasimona a răspuns:

Sat=satean satuc satulet satoi bun=bunut bunicel bunisoara rosu=rosiatic rosit baiat=baietandru baietoasa baietel baietan baietoaica baietesc

| Rapunzell a răspuns:

Baietas, baietandru, baietesc, baietoi, baietoaica, baietica,

bunicel, bunut

rosiatic

satuc, satulet, satean, ateanca

| Etelca a răspuns:

Esti clasa a v-a? Daca da, ai manual albastru scris de Alexandru Crisan, Sofia Dobra si Florentina Samihaina? Editura Humanitas Educational?

| RoxiBeatrice a răspuns:

Aceste cuvinte nu au sufixetongue.Ele sunt cuvinte de baza...

| TwilightFanRB a răspuns:

Nu sunt sufixe!