Întrebare recomandată | airahaz a întrebat:

Stie cineva vreo metoda pentru a scrie mai frumos ca am un scris ca nici eu nu il inteleg.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se zice ca stiloul face scrisul frumos. Încearcă.
Sau scrie mai încet, fa literele mai rotunjite, pana reusesti sa te obisnuiesti noul scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand incepe sa scrii cu stiloul, apoi ia-ti un caiet ca pentru elevii din clasa1 si incearca sa faci literele incadrate in patratele alegandu-ti texte pe care sa ti le copiezi sau sa ti le dicteze cineva.Bafta laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte important cum tii instrumentul de scris.Cauta o pozitie a mainii cat mai confortabila, nu apasa si incearca sa faci literele rotunde, ca la clasa I.

| TanteMarianne a răspuns:

Pai ai prima data incearca sa-ti aduci aminte de scrisul tau cand l-ai invatat la scoala! si incearca sa-l practici din nou pana cand o sa scrii frumos si repede.sau poti sa mergi pe net sa caui scrisuri de mana, le imititi, le exersezi, pana cand poti scrie cum vrei tu frumos laughing

| irinuk28 a răspuns:

Da: ia-ți un caiet de clasa I și apucă-te cu literele de la a pana la z.Nu glumesc. Scrie chiar și cuvinte în acel caiet, numai să respecți limita de spațiu. Poți chiar să-ți schimbi scrisul și să scrii tehnic, cum scriu eu, folosindu-mă tot de caiet de clasa I. Scrisul tehnic înseamnă să scrii cuvintele și să faci literele exact ca în răspunsul acesta sau întrebarea ta, adică cum scrii de la tastatura în Microsoft Office Word sau atunci când postezi o întrebare aici pe TPU, de exemplu.
E mai frumos și mai ușorwinking.
Baftă!

| christos1234 a răspuns:

Trebuie sa scrii mult in timpul liber si sa incerci sa o faci din ce in ce mai bine.

| Trandafirii a răspuns:

Păi încearcă să te poarte mâna la scris cineva

| XxTerrorxX1 a răspuns:

Scrie cu stiloul si incearca sa mai repeti scrisu, asa poti sa scrii frumos

| OnTheTop a răspuns:

Trebuie sa ai mare vointa si rabdare cu carul, incearca sa scrii incet si mult pana te obisnuiesti sa scrii citet.

| Greenthrone75 a răspuns:

Eu ti-as propune ca in timpul liber sa scrii pe o ciorna niste cuvinte, care iti vin tie in minte, dar sa icerci sa le scrii frumos! Daca esti cls 8 e urgent sa iti schimbi scrisul!

| stefaniastefi a răspuns:

Scrie mai incet.

| airahaz explică:

Eu daca scriu incet scriu mai frumos dar daca la unele ore profesori preda repede atunci dezastru

| BereCalda a răspuns:

Simplu,cu caietu de clasa I in mana si scrii literele de la a-z.Nu depasii limita si o sa vezi ca se schimba scrisul, dupa aceea poti fii creativ si sa incepi sa le faci cum vrei tu (le faci mai frumos sau mai elegante, nu le faci cum vrei tu sa nu inteleaga nimenilaughing )
Eu de exemplu de 2 ani am inceput sa scriu tehnic ( cum scriu aicia pe TPU sau pe calculator in general )

| IonelaElla14 a răspuns:

Da. Poti sa-ti schimbi scrisu asa:
Daca ai o colega sau cineva din famiilie si iti place scrisul ei/lui atunci iate dupa el sau daca nu incearca sa pui litere mari cu litere mici si iti merge.

CRED CA TE-AM AJUTAT! FUNDITA TE ROG? happy

| Mariustefan a răspuns:

Wow, si eu am un scris foarte oribil( crede-ma) deoarece mi se "mosteneste" de la mama, dar singura modalitate de a scrie frumos este sa tot exersezi pe un caiet pe care nu-l folosesti pana iti iese scrisul pe care ti l-ai dorit, sau in ore sa scrii incet si rotungit la inceput va fi un chin, apropo eu ori cum as face scriu tot oribil sad

| kilopascal a răspuns:

Ai putea sa nu te grabesti

| Cracked a răspuns:

Încearcă să iei cursuri de caligrafie, dar dacă nu-ţi permiţi nu e nicio problemă.
Încearcă să iei un caiet dictando (de lb. română adică) şi exersează cât crezi tu că este necesar pentru rezolvarea problemei tale cu scrisul. Poţi transcrie câte ceva din ziare, cărţi, de pe internet, etc. Te va ajuta foarte mult.
Când eram un mic copiluţ scriam lăbărţat şi foarte mare, dar exersând zi de zi cu multă perseverenţă am reuşit să înving lupta cu scrisul.
Eu îţi doresc mult noroc şi sper să reuşeşti in cel mai scurt timp posibil şi nu uita: ''Exerciţiul este mama învăţăturii.''

| Veronica9 a răspuns:

Pai... ai putea sa iti iei un caiet gol si in el sa te apuci sa scrii litere\ cuvinte\ propozitii si sa faci asta in fiecare zi. pana incepi sa nu mai scrii cu picioru stang... glumesc. nu te supara sper ca te-am ajutat oarecum

| SeikoAkazumi a răspuns:

Poți lua un caiet și să începi sa scrii, nu te grăbi, cu timpul o să începi sa scrii frumos, totul e să exersezi.

| DaisyLove a răspuns:

Poti incerca cu un caiet de clasa I. Doar te apuci sa scrii in acel caiet si tot repeti. Pana la urma o sa scrii mai frumos.