| anonim_4396 a întrebat:

Stim cu totii din geneza ca gradina edenului a fost pe pamant, si acum ma intreb: credeti ca ajungeti in rai sau sunteti de parere ca odata cu trupul, moare si sufletul?

Răspuns Câştigător
| mimi_4822 a răspuns:

Vor fi persoane care vor ajunge in rai, care va fi tot pe pamant si cu singuranta nu exista suflet nemuritor.Tot din geneza aflam care este destinatia omului la moarte-ţarana.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca ar muri sufletul ce sens ar mai avea Raiul, Iadul insusu Dumnezeu? Sufletul nemuritor este cel mai important "cadou" pe care Dumnezeu l-a facut omului, prin simplul fapt ca i-a dat viata.Tocmai de aceea Dumnezeu e iubire

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Acest aspect a fost discutat foarte multi ani. acum diferenta raspunsurilor o va face si religie si mentaliatea fiecarei persoane. eu fiind crestin-ortodoxa cred ca sufletul traieste chiar si dupa ce trupul moare... iar unde se va duce sufletul fiecarei persoane nimeni nu poate sti oricat ne-am da de destepti, este o intrebare la care nu putem gasi raspuns, cel putin nu aici pe pamant. banuiesc ca toti cei ce credem in dumnezeu si suntem crestini ne dorim ca sufletele noastre sa ajunga in rai, dar din pacate asta nu putem alege si nici decide noi insine...

| iryna_4737 a răspuns:

Cu siguranta sufletul nu moare..moartea de pe pamant e doar trupeasca.Si depinde de noi dk mergem in rai sau in iadhappy

| cristina21 a răspuns:

Parerea mea este ca sufletul nu moare...sti e o vorba din batrani... daca nu era bine pe lumea cealalta multi morti se intorceau in lumea asta... dar dupa cum stim niciunul nu sa mai intors...raspunsul adevarat nu il vei sti decat atunci cand vei fi in fata faptului...ai mai e o vorba...crede si nu cerceta...winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gradina Edenului a fost intr-adevar pe pamant. Dar odata cu caderea omului in pacat, totul s-a schimbat. Dumnezeu i-a spus omului sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului, dar omul n-a ascultat. Inainte toate animalele erau ierbivore. Dupa ce Dumnezeu i-a alungat pe Adam si Eva din gradina Edenului, animalele au inceput sa se manance intre ele, iar omul a fost blestemat sa-si castige painea cu sudoarea fruntii, si la fel si pamantul a fost blestemat. Daca acum pamantul e plin de oameni rai, deseuri, boli, moarte, inainte de pacatul lui Adam si Eva astea nu existau pe pamant. Dumnezeu a creat un pamant si un Univers perfect. Odata cu neascultarea omului toata natura a fost pervertita pentru ca omul a ascultat de sarpele care este Diavolul. Raiul e cu totul altceva. Nu confunda gradina Eden cu Raiul lui Dumnezeu. Eden a fost pe pamant, locul unde Dumnezeu l-a creat pe om si unde l-a pus, intr-un loc perfect, de vis. Cand vine vorba de rai, este deja vorba de o alta dimensiune spirituala pe care nu o vedem si care depaseste chiar si imaginatia omului. Raiul este chiar Imparatia lui Dumnezeu, adica, cei care vor fi acolo, vor fi cu El. Cat despre trup si suflet, trupul moare, moartea fiind chiar o consecinta a pacatului omului, dar sufletul nu moare niciodata. Conform Bibliei, omul traieste o singura data iar dupa moarte vine Judecata de Apoi. Adica va plati pentru toate faptele bune sau rele pe care le-a facut pe pamant cat timp a trait in trup. Conform Bibliei, sufletul nu moare niciodata, ba dimpotriva, va exista vesnic, fie in Rai cu Dumnezeu, fie in Iad departe de Dumnezeu acolo unde Biblia spune ca "viermele nu doarme niciodata"... Sper ca ti-am dat destule explicatii, restul le gasesti in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede si nu cerceta- nu exista in Sfanta scriptura aceasta este oinventie a necredinciosilor si ateilor-in Biblie scrie -cercetati scripturile caci tocmai ele vorbesc despre mine-spune Domnul

| nicko a răspuns:

Da cine suntem noi sa tragem concluzii... D-zeu stie ce o sa mai fielaughing... da las'ca daca vii in iad nu mory te asigur te yau cu tot cu trupwinkingwinkinglaughinglove struck

| onuta a răspuns:

Pai unde merge sufletul dupa ce moare corpul? si daca sufletul traieste dupa moarte de ce a mai vorbit cristos de inviere? ce rost mai avea? iar cand adam a fost creat, spune geneza ca dumnezeu i-a su flat in nari suler de viata si el e devenit un suflet viu. inseamna ca pana atunci, adam era un suflet mort? tot ce se poate si daca asta e adevarat inseamna ca exista si suflete moarte. tot lui adam i s-a spus ca daca va pacatui va ajunge in tarana de unde a fost luat, nu i s-a pomenit nimic de viata dupa moarte. pana la urma viata e o rasplata, ce rost avea raspalata pentru adam?

| catalinovicy a răspuns:

Sufletul este nemuritor! sufletul este chipul lui Dumnezeu in noi, Duhul; sfant care este nemuritor:Ecleziastul12:7"pana nu se intoarce tarana in pamant si sufletul la Dumnezeu care l-a creat"