| hiseu a întrebat:

Stiti cumva daca s-a dat vreodata la bacalaureat nuvela istorica "Alexandru Lapusneanul"?
Eu nu am intalnit pana acum in variante, la subiectul al 3-lea, aceasta opera.
Costache Negruzzi nu-i autor canonic, deci nu are cum sa cada la bac, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Poate sa-ti pice nuvela la subiectul 3, caz in care poti scrie despre Alexandru Lapusneanul (poti alege si Moara cu noroc si nu stiu ce alte nuvele se mai studiaza) sau poate sa ti se ceara romantismul pe care, de asemenea il poti exemplifica prin aceasta opera (dar de obicei la romantism elevii aleg Luceafarul din cate am observat).

Nu, Negruzzi nu e autor canonic.

Ca sa rezum raspunsul in propozitia mult asteptata: poti sa nu inveti Alexandru Lapusneanul.

Bafta!

| hiseu explică (pentru AnastasiaK):

Multumesc pentru raspuns. Mai ales ca a fost unul placut laughing

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Tin minte ca inainte de 2-10 s-a dat aceasta nuvela, in prezent nu stiu daca mai este in programa de bac.

| Denila123 a răspuns:

Sa dat, nu știu, ori similare, ori bac