| Catalyn94 a întrebat:

Stiti cumva ecuatii chimice cu Wolfram?
daca da spuneti-mi-le si mie.

funda xD

1 răspuns:
| TheSundărSitaara a răspuns:

Wolframul (numit si tungsten) este un element chimic din grupa metalelor situat in pozitia 74 in tabelul periodic al elementelor. Simbolul chimic este "W". Wolfram este un metal cu luciu alb, casant in stare pura, dur, si de mare densitate. Din toate metalele pure, punctul lui de topire este cel mai ridicat, iar punctul lui de fierbere este al doilea ca marime (dupa carbon). Utilitatea lui cea mai cunoscuta este ca filament in becuri electrice.

Wolfram formeaza mai multi oxizi:
trioxid de wolfram: WO3 – galben citron
dioxid de wolfram: WO2 – brun
W10O29, WO2, 92-WO2, 88
W4O11, WO2, 76-WO2, 73
W18O49, WO2, 72
W20O50, WO2, 50

Alte legaturi (ecuatii chimice):
wolframat de sodiu: Na2WO4;
wolframat de circoniu: ZrW2O8 - una din putinele substante care se contracta la incalzire;
bronz de wolfram: NaxWO3;
wolframat de calciu: CaWO4;
carbid de wolfram: WC - legatura extrem de dura folosita ca metal dur. Exista si diwolframcarbid: W2C;
hexafluorid de wolfram: WF6;
wolframat de plumb: PbWO4.

Sper ca te-am ajutat, bafta multa in continuare!happy