| AHappyDay a întrebat:

Stiti daca se poate face in c# un program care egaleaza reactii chimice? Daca da spuneti-mi cum se poate face.

5 răspunsuri:
| Hadden a răspuns:

Salut,

Nu e destul loc cat sa explic si partea de design, insa poti incerca sa calculezi cel mai mic multiplu comun (cmmmc) al coeficientilor fiecarui element. Fiecare reactant/produs de reactie ce contine elementul pentru care ai calculat cmmmc il inmultesti cu cmmmc / valoarea coeficientului (amplifici cat sa obtii peste tot valoarea cmmmc-ului)

Daca ai Fe + Cl2 -> FeCl3, ai pentru Cl cmmmc(2, 3) este 6, deci trebuie sa obtii: 2FeCl3 (2 = cmmmc / coeficientii originali)

Mai ai Cl2, pe care il amplifici cu 6/2 = 3, iar apoi pentru Fe, faci iar cmmmc(1, 2) care e 2 => 2 Fe. 2FeCl3 este la randul lui amplificat cu 2/2=1 deci nu se modifica nimic acolo.

Ai grija, dupa ce amplifici intr-un loc, trebuie sa verifici iar ecuatia si sa calculezi (daca e nevoie) alt cmmmc.

La final ai: 2Fe + 3Cl2 -> 2FeCl3

Asta e singura idee care-mi vine in minte, daca nu cunosti C#, intreaba si voi incerca sa raspund...

-Apex @ http://www.sharpcode.tk

| AHappyDay explică (pentru Hadden):

Dar intr-o aplicatie consola nu se poate face?

| Hadden a răspuns (pentru AHappyDay):

Merge orice, nu conteaza daca e Consola sau Form pentru asta.

| AHappyDay explică (pentru Hadden):

Ai putea sa imi scrii codul pentru aplicatie(as prefera consola)?

| AHappyDay explică (pentru Hadden):

Ai putea sa imi scrii cam cu ar trebui sa arate codul pentru o aplicatie consola?