| Iunny17miaow a întrebat:

Stiti de ce Maicii Domnului i se mai zice si,, Maica Precista?"DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
| sunset a răspuns:

Pentru ca era virgina/neprihanita.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Precista insemna preacurata in limba slavona.

| Bianqita a răspuns:

@Kitty:Lasa-te de meserielaughing)

| ileanaadrianastan a răspuns:

Maica Precista inseamna Maica prea Curata. Dar biata Miriam de la lacul Ghenezaret din Galil nu avea cum sa fie Maica Domnului si nici preacurata, de vreme ce a nascut sapte copii cu tamplarul Josef si cu soldatul roman Pandera. Si nu am facut decat sa citez din Talmud. Pe cuvant de onoare! Chestia asta cu Maica Prea Curata sau Precista a inventat-o cretinul ala de imparat Constantin, zis si cel mare. Pe bune, eu tot la Diocletian am ramas (zichorono levraha). Adica, binecuvantata fie-i amintirea!

| LolaXLillyNuSpuneNimik a răspuns:

Este o biserica numita asa si de aia i se mai spune asa