| Cosmin3926 a întrebat:

Stiti unde pot sa fac un test IQ gratis online? Nu conteaza daca e in romana sau engleza.

10 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Testele de IQ o sa iti dea mereu un scor superior celui real.
Explicatia e simpla : nu da prea bine sa iti zica ca esti prost.

Totusi asta de la Mensa pare decent, am pus toate raspunsurile gresite si vad ca imi da :
"Mai puțin de 5% din populație atinge acest rezultat. IQ-ul dvs. este sub 75. "

Pe alte site-uri cu toate raspunsurile gresite treci de 100 cu felicitari si aplauze.

| GPA a răspuns:

Dacă vrei un test IQ serios mergi pe Mensa : https://mensaromania.ro/testari-mensa/test-online/

Edit: Din punctul meu de vedere, IQ-ul nu înseamnă doar identificarea unor forme geometrice sau a unor structuri grafice complexe, sau a unor calcule matematice sofisticate, stufoase.
IQ-ul înseamnă mai mult decât atât, chiar dacă am IQ 200 în urma unui test, acel test este echivalent cu 0. Ceea ce contează cel mai mult este capacitatea ta de-a rezolva probleme, obstacolele din viață, de-a te descurca în orice împrejurime, de a-ți folosi imaginația în acest sens, la locul potrivit și la momentul potrivit, de-a te integra și de-a rezona cu ceilalți fără să arăți asta în mod evident.

| zilog a răspuns (pentru GPA):

Mai puțin de 5% din populație atinge acest rezultat. IQ-ul dvs. este sub 75.

| GPA a răspuns (pentru zilog):

Ce criterii au urmărit de-ai ajuns la această aproximație de 75%?
Înseamnă că "noi" cunoaștem restul populației, știm bine care și cum și de ce este capabil? Cum estimezi 5% populație? După faptul că orientativ cineva a publicat pe un site acest lucru? Serios?

| zilog a răspuns (pentru GPA):

Nu inteleg nimic din acest test
mi-a spus ca am obținut un rezultat care nu poate fi calculat
adica extraordinar de mic!
Chiar nu inteleg absolut nimic din desenele alea!

| StefanChriss a răspuns (pentru GPA):

Salut! In urma cercetarilor pe esantioane de persoane, raportat la varsta, a rezultat un IQ mediu al acelor esantioane studiate pe parcursul vremii. Extrapoland, se considera ca oamenii care s-au incadrat in aceeasi parametrii ca cei care au rezolvat testele IQ, ar avea rezultate asemanatoare. Prin urmare mai putin de 5% din persoanele cu varsta respectiva, care au rezolvat teste de IQ, au obtinut scorul respectiv.

| gabicoo a răspuns (pentru GPA):

Am dat răspunsuri la întâmplare => 80

| GPA a răspuns (pentru gabicoo):

laughing, ai prins ceva răspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mensaromania.ro

| StefanChriss a răspuns:

Https://test.mensa.no/ incearca asta. In orice caz, sa stii ca niciun test online nu arata cu adevarat rezultatul IQ-ului, asta e doar asa orientativ. Testul IQ constă dintr-o serie de sarcini care măsoară diferite măsuri ale inteligenței, inclusiv memoria pe termen scurt, gândirea analitică, abilitatea matematică și recunoașterea spațială si implica persoane cu care se dau probele.