| kactus a întrebat:

Stiti vreo cntrebare in care,, al meu,, sa fie subiect si una in care sa fie complement direct dau fundita cat mai repede

Răspuns Câştigător
| rixu` e fan UCV [:x] a răspuns:

Subiect:al meu a plecat
compl direct:l-am felicitat pe al meu
winking

7 răspunsuri:
| papatukjatlekjulk a răspuns:

Al meu este cel mai bun. (subiect)
Pe al meu il place toata lumea. (nu stiu ce sens are, dar mai mult ca sigur e complement directbig grin)

| dienuk a răspuns:

Al meu nu vrea sa vine la tine? -> subiect.

al meu vrea sa vine la tine. -> subiect. nu am inteles intrebarea.

l`ai vazut pe al meu? -> complement direct

l`am vazut pe al tau -> complement direct

| Locre a răspuns:

Subiect-Al meu este pe masa.(cine?)
complement direct-L-am vazut pe al meu plecand.(pe cine?)

| justagirlll a răspuns:

Intrebare vrei?
subiect-unde s-a dus al meu?
compl direct-de ce l-ai luat pe al meu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiect: Al meu a venit acasa dupa ora 12. (Cine?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul raspunde la intrebarea cine? Deci o intrebarea in care "al meu" sa fie subiect ar fi: A venit al meu?(cine a venit? al meu)Complementul direct raspunde la intrebarile pe cine?, ce? Deci intrebarea ar suna asa: L-ai vazut pe al meu?(pe cine l-ai vazut? pe al meu).

| ruginiz a răspuns:

Nu am mai facut gramatica de 3 ani dar.

Al meu a plecat repede. - subiect

Sitluoul tau a ramas pe banca, dar l-am vazut pe al meu si poti sa il iei. - cd.