| Triunghi a întrebat:

Care e diferenta intre complement direct si complement indirect? pls spuneti-mi repede ca

Răspuns Câştigător
| deadea23 a răspuns:

I) Complementul direct - arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea
exprimata de verb.
Intrebari : pe cine?, ce?, ultima dintre ele intalnindu-se si in cazul subiectului. Diferenta se face astfel: daca propozitia are un subiect exprimat sau neexprimat, atunci partea de vorbire care raspunde la intrebarea �e?�este complement direct.
Complementul direct se exprima prin:
substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate sau nu de prepozitia pe.
CD CD
ex.: Am vazut-o pe eleva mea in parc.
vb. pr. prep.+subst.Ac

CD CD pe cine?
Pe cei doi ii cunosc bine.
prep. nr.card. pr. vb.

b) verb la modurile infinitiv, supin sau gerunziu.

PV ce? CD
ex.: Aud cantand.
vb. vb. gerunziu
Obs.: daca un verb accepta CD atunci el este un verb tranzitiv.

II) Complementul indirect - arata obiectul asupra caruia se rasfrange indirect actiunea exprimata de verb. Se clasifica in :
complement indirect in dativ;
complement indirect cu prepozitie.
Complementul indirect in dativ (cui?) se exprima prin substantive, pronume sau numerale in cazul dativ.

ex. : Dau copiilor cate o bomboana.
vb. subst.
CI
Acestuia i s-a facut foame.
pr. dem. D vb.

Complementul indirect cu prepozitie (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?) se exprima prin :
substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ cu prepozitie;
ex. : Vorbeste despre tine frumos.
vb. prep.+pr.pers.Ac.

verb la un mod nepersonal;
ex. : S-a plictisit de asteptat.
vb. vb.la supin

adjectiv precedat de prepozitie;
ex. : Din gri s-a facut alb.
adj.Ac.

Exista un tip special de complement indirect in genitiv exprimat prin substantive, pronume sau numerale precedate de prepozitii.
ex.: Au complotat contra acestuia.
vb. pron. dem. G.

7 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Complementul direct - arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea iar cel indirect arata obiectul asupra caruia se rasfrange indirect actiunea exprimata de verb.pa

| VirtualTime a răspuns:

Pai singura diferenta e intrebarea la care raspund amandoua adica CD: pe cine, ce? si CI: la cine, la ce, pentru cine, pentru ce, cu cine, cu ce etc.

| Patrisweet a răspuns:

CD raspunde sta in cazul Acuzativ iar CI in cazul dativ!

| Patrisweet a răspuns:

Complementul indirect in dativ raspunde la intrebarea cui? iar direct in acuzativ la intrebarile pe cine?, care este lucrul pe care?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am idee

| alyntoxic50 a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrrebarile : ce? si pentru cine?
complementul indirect raspunde la intrebarile : despre ce?
despre cine? etc funda?

| icetearsboy a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarile "pe cine?" sau "ce?"
Complementul indirect raspunde la intrebarile "pe ce?", "cu cine?", "cu ce?", "de cine?", "de ce?", "pentru cine?", "pentru ce?", "despre cine?", "despre ce?"