| Hanking a întrebat:

Stiu ca ar trebui sa invat eu si nu sa caut pe net dar nu stiu cum se rezolva acest exercitiu de matematica. Care poate sa rezolve acest exercitiu? dar vreau si sa imi explicati detaliat ca sa inteleg. Plz dau FUNDITA si la restul dau Vot happy

f(x) = 5x (la a 4 -a) - 3x (la a 2-a) + 6x - 2

Răspuns Câştigător
| WeeD a răspuns:

Ma e o functie.Trebuie sa dai valori 2 nr.(0 si 1 sau orice nr vrei). Si inlocuiesti nr cu X-u.
5 ori 0 la 4 - 3 ori 0 la 2 + 6 ori 0 -2=-2 A(1, 2) si desenezi pe grafic aceste puncte. 1 pe axa OX -2 pe axa OY. si asa faci ci cu 1 il inlocuiesti cu x.Bft cam atat stiu daca dadeai mai multe informatii. straight face

5 răspunsuri:
| WeeD a răspuns:

Isalzzy asta e o functie f:R->R f(x), f(x) = 5x (la a 4 -a) - 3x (la a 2-a) + 6x - 2 Trebuie sa dai 2 valori si reprezinti pe grafic punctele si daca iti cere imaginea functiei, axa de intersectie a celor 2 grafice ori aria, perimetrul format de cele 2 pct cu axele (OX, OY )

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Trebuie sa il inlocuiesti pe "x" cu ce numar iti da si apoi calculeziwinking

| Hanking explică:

Peste 1 an dau bacu la mate si sunt bata la acest obiect, dar sper sa-mi dau silinta si sa invat cate ceva...ms mult big grin

| igrec005 a răspuns:

Pai daca a la a 5a de exemplu, vine axaxaxaxa ~de 5 ori
si la exercitiul tau ar veni urmatoarea rezolvare in care iti si explic si pun punct in loc de semnul inmultirii ca sa nu vina x de 2 ori
f(x)=(5x.5x.5x.5x)-(3x.3x) +6x-2
f(x)=625x-9x+6x-2
f(x)=616x+6x-2
f(x)=622x-2
f=622. 2x -2
f=620.2x
f=1240x
la mine s-ar putea sa nu fie rezultatul excelent, ca nu sunt chiar as la mate, mai astepta un raspuns sau 2 de la care poti cumpara cum e rezolvat ex si daca nu, incearca sa scrii exercitiul cum e acum rezolvat de mine si vezi la scoala daca e bine. sper ca te-am ajutat big grinhappy

| Maria_3164 a răspuns:

=a 76