| Girleanu_Adi_1997 a întrebat:

Sunt in clasa a x a si nu prea ma pricep la matematica! Nu am habar cum se incepe rezolvarea unui exercitiu! Ce ar trebui sa invat pentru a putea rezolva exercitiile? Sunt dispus sa invat cat de mult!

Răspuns Câştigător
| elinkya a răspuns:

Buna! Iti inteleg "suferinta" am trecut si eu si multi altii prin asta. Iti recomand ca mai intai de toate sa inveti teoria si apoi sa vezi niste exemple de rezolvare in carte sau din ce v-a dat "profa`" in caiet. Incearca sa incepi cu niste exercitii simple... caci exercitiile complexe pana la urma ajung tot ca unele simple. Exerseaza pe acelasi tip de exercitiu pana iti intri in mana. Mai trage un ochi la formule. Hai ca se poate! Mult succes!

6 răspunsuri:
| Adryan17 a răspuns:

Depinde de exercitii, la ce capitol ai ajus si la cat de bine ai invatat pana acum. Prima data trebuie sa stii teoria, apoi faci exercitii mai usoare si incep sa rezolvi din ce in ce mai complicate. Daca nu reusesti, intreaba-ti profesorul la clasa. Daca acesta nu explica pe intelesul tau, iti recomand sa faci meditatii pana intelegi.
La matematica ai nevoie de foarte mult exercitiu.

| neutrino a răspuns:

Din pacate matematica nu se invata, ea se studiaza si nu poti face rabat de cunostintele vechi care trebuiau aprofundate la vremea lor. Cu mai multa munca, poti ajunge la o linie de plutire.

| justyoung9 a răspuns:

Daca incepi cu lucrurile elementare si pui in aplicare formulele de multe ori vei reusi sa rezolvi exercitii. Exersarea este cheia

| Woman2Womanro a răspuns:

Cauta niste culegeri cu probleme rezolvate. Asta dupa ce te pui la punct cu teoria. Daca tot nu intelegi, ar trebui sa apelezi la ajutorul unui profesor.

| pocaiala a răspuns:

Incearca sa inveti formulele...eu sunt olimpic la mate si tot ce trebuie sa stii sunt formulele; sunt multe, dar daca le inveti vei fii bun

| pocaiala a răspuns:

Daca inveti formulele te va ajuta ...sunt multe dar alta cale nu este.