| HGreenPandaGH a întrebat:

Stiu ca minusul in fata unei paranteze schimba semnul operatiei din paranteza, dar minusul din fata unei matrice, gen:
-(1 -2 3)
(3 1 6)
(1 -8 3)
/Nu pot scrie corect o matrice aici/
O sa se schimbe semnul lui -2 in +2 si lui -8 in +8? Sau nu are nici o legatura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,normal că schimbă semnul.E -1 ori matricea.Acolo se subînţelege că este -1. Când înmulţeşti un număr cu o matrice, înmulţeşti toate elementele acelei matrice cu numărul respectiv.

| HGreenPandaGH explică (pentru anonim_4396):

Multumesc~ am inteles ❤️ si era matricea cu minus in fata. Am de facut A-B, e prima mea data cand invat matricele anul acesta si voiam sa fiu sigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HGreenPandaGH):

Dacă ai de scăzut o matrice B dintr-o matrice A faci scăderea între elementele matricelor de pe aceeaşi poziţie.De exemplu, dacă în matricea A, ai pe poziţia (1, 2)=linia 1, coloana 2, numărul 3, iar în matricea B, tot pe aceeaşi poziţie, ai numărul 2, faci 3-2=1 şi tot aşa.La fel e şi la adunare.La înmulţire e puţin mai altfel.

| HGreenPandaGH explică (pentru anonim_4396):

La inmultire este line si coloana, aceea mi-e mai usor sa o fac sincer?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HGreenPandaGH):

Https://www.google.com/......Https?/url
Poate te ajută asta.Mi-ar fi cam greu să-ţi explic aici cum e cu înmulţirea.Aici ai mai multe. Poţi să încerci şi înmulţirea cu matrici care au număr diferit de linii şi coloane. După ce ai scris matricele, dai pe detalii şi o să-ţi arate cum se face.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, e exact ca si cand ai inmulti -1 cu toata matricea.