| AlliCe a întrebat:

Stiu ca o sa spuneti ca acesta nu e un site pe care sa iti faci temele, sau ceva de genul asta, dar am nevoie de ajutor pentru ca nu am gasit pe net. Cum se conjuga verbele in limba franceza la modul indicativ, timpul viitorul apropiat (future proche)?

Răspuns Câştigător
| Nastasia a răspuns:

Aller ( verbul "a merge") la timpul prezent + infinitivul verbelor
http://www.lepointdufle.net/futur.htm

7 răspunsuri:
| mirella25 a răspuns:

Iti dau un pont, descarca gratuit de pe net programul EUREKA, este un program pe care, dupa ce-l descarci si-l instalezi, iti rezolva corect toate problemele de la materiile pe care le faci/ai la scoala, ex: chimie, fizica, matematica, limbi straine, etc.

| AlliCe explică:

Ms mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai gasit pe net ii spui profesoarei ca nu sti, iti va pune nota 1 si vei fi mai atenta data viitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti pune bazele pe site-urile care conjuga online
uite un exemplu
verbul a ploua
http://www.verbix.com/......bix/go.php
sau verbul a fulgera
http://www.verbix.com/......bix/go.php
Conform acestor pagini online verbele impersonale pot fi declinate.
Conform unei carti de gramatica mai vechi
"...verbul (impersonal absolut) reactioneaza negativ la conditia gramaticala a persoanei, nu-i accepta, nici formal si nici a nivelul continutului, opozitia interna si, in consecinta, pastreaza mereu aceeasi forma de persona a III a..." Dumitru Irimia Gramatica limbii romane, pag 170 editura Polirom Iasi 1997
In consecinta iti sugerez sa mergi la o biblioteca si sa studiezi cartile care sunt acolo, pentru a invata corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am nu am invatat sut de abia cls a7a:X:X:X:XX:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nici eu nu stiu DUMITRU

| gabriela_6078 a răspuns:

Verbul "Aller" la persoana care ti se cere, plus infinitivul celuilalt verb. Spre exemplu, am sa cumpar se traduce prin je vais acheter. o sa termine-il va finir...cred ca te-ai prins de smeceherie. e mult mai simplu decat viitorul normal.pentru ca nu ai nevoie sa stii decat verbul aller.