| vioreld a întrebat:

Cum se conjuga verbele in limba engleza? De ceva timp m-am apucat sa invat limba engleza de unul singur dar nu stiu cum se conjuga verbele la fiecare timp. Nu vreau exemple, vreau sa stiu cum se conjuga (modul). Daca exista anumite reguli de conjugat etc.

Răspuns Câştigător
| Pauleboy a răspuns:

Pf.
sa iti zic ceva. daca vrei sa inveti engleza, invata din filme, din citit, din conversatii (reale, nu de textbook).
o sa stii verbele, dar cand o sa vrei sa vorbesti o sa ai o surpriza: nu poti intelege si nu poti comunica cum crezi tu ca puteai.
www.learnrealenglish.com aici ai cateva "tip-uri".
eu asa am invatat.
imi dai private message daca vrei sa "chatuim" :)

1 răspuns:
| betsy a răspuns:

Ele au aceleasi forme la toate persoanele, mai putin persoana a treia singular, in unele cazuri. Acolo se adauga, la prezent (present simple) "s" la forma de infinitiv(sau "es", unde verbul se termina cu 2 consoane: "to wash", de exemplu). La "present perfect", care are auxiliarul "have", la persoana a treia sg se pune auxiliarul "has". Sper ca te-am ajutat!winking