| Elly1 a întrebat:

Stiu ca pare absurd ca pun aceasta intrebare, dar va rog sa nu radeti! de exemplu la Future perfect simple se formeaza cu S+will+Verb cu terminatia ed daca este regulat sau la forma a 3 daca este iregulat, parca. cum imi dau seama daca este regulat sau iregulat? crying asta nu stiu, va rog sa nu radeti.

Răspuns Câştigător
| BinePa a răspuns:

Exista o lista a verbelor iregulate, care de obicei se gaseste undeva la sfarsitul manualului de lb. engleza. Din cate stiu eu, aceste verbe trebuie invatate (cel putin eu a trebuit sa le invat in scoala, si chiar primeam testari strict pe tema asta). In cazul in care manualul tau nu cuprinde aceste verbe, aici http://www.englishpage.com/irregularverbs/irregularverbs.html gasesti lista acelor verbe. Desigur, aici gasesti mult mai multe verbe decat contin (contineau) manualele de lb. engleza. Sper sa te ajute.

3 răspunsuri:
| Miiiiiiiih a răspuns:

Regulat sau neregulat. :d
Păi se presupune că tu știi forma verbelor cum ar fi :
-drink-drank-drunk
-sing-sang-sung
-cut-cut-cut
-buy-bought-bought
. Și multe altele ( eu le știu din clasa a3a. :d )
Faza e că trebuie să le înveți și dacă e vreounu care nu se găsește în lista verbelor neregulate ( ca cele din exempli ) înseamnă că este regulat și se adaugă la sfârșit ED. Dacă nu ai o listă a lor poți căuta în dicționar sau chiar pe internet. Sper că te-am ajutat. :*

| BTWIN a răspuns:

S+will+have+verb la forma a3-a sau -Ed
-ed daca verbul este regulat
-a3-a forma daca nu este regulat
-uite aici o lista cu verbe neregulate:
unde past tense e a2aforma si participiu trecut e a3a forma
http://www.lexica.ro/help/verbe_neregulate.htm

| Elly1 explică:

Si cum traduc Future perfect simplu adica ce este o actiune care s-a petrecut in trecut si continua? cum imi dau seama? va roog. sad