| Ady17Ardelean17 a întrebat:

Structuri lexicale cu valoarea unei antiteze

Dati-mi exemple sau cum sa le recunosc in text in caz ca imi pune intrebarea

Transcrie, din text, structuri lexicale cu valoarea unei antiteze

Răspuns Câştigător
| mihaelaalol a răspuns:

Antitezele sunt propozitiile in care apar cuvinte cu sens opus(antonime):
de exemplu:
Eu am stat iar el a plecat.
El era mic, eu eram mare.
El avea un suflet bun, ea era rea.

sper ca te-am ajutat!
funda?!

1 răspuns:
| maria1cs a răspuns:

Antiteza=figura de stil prin care se pun in evidenta doua cuvinte cu sens opus, adica ceva de genul "Asa's de negri ochii tai, lumina mea" (citat din poezie)..Sau daca ai spune "Verdele mort al frunzelor"...verdele sugereaza viata, iar mort..moarte. intelegi? ce ti'am scris mai sus sunt structuri lexicale cu valoare de antiteze