| Ella3133 a întrebat:

Suedeza este o limba grea de invatat? As vrea sa o studiez la facultate ca si limba a 2-a.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Bineinteles ca este mai dificila decat, spre exemplu, engleza, franceza, italiana sau spaniola, dar nu este nici imposibil de invatat.

| kar1GaNNN a răspuns:

Fata de engleza, germana, franceza, spaniola, este mult mai grea, dar cu putina sudoare si ambitie o poti invata.

| tmy2 a răspuns:

Daca ai posibilitatea s-o studiezi la facultate, te sfatuiesc sa nu mai stai pe ganduri. Este mult mai usor sa ai un profesor. Cea mai grea parte e pronuntia. La gramatica sunt unele chestii care iti pot pune probleme, dar cu un profesor...le rezolvi relativ repede. Vocabularul il faci destul de usor, se aseamana cu engleza.
Repet, daca ai ocazia asta, nu ezita.
Mie mi-a fost greu s-o invat pentru ca nu am avut profesor, iar cand ma blocam trebuia sa caut pe net (forma corecta, pronuntie etc). Plus ca nu gasesti gramatica limbii suedeze in limba romana (cel putin eu nu am gasit atunci) si a fost destul de dificil sa invat gramatica unei limbi (nu tocmai simpla) in alta limba fata de limba romana.
Una peste alta, eu zic sa profiti de ocazia asta. Nu o sa regreti. Germana, franceza etc se pot invata oricand, oricum (gasesti peste tot materiale dupa care poti invata). In cazul unei limbi precum suedeza e mult mai greu s-o inveti singur.

| AlinnCC a răspuns:

Este mai grea decat Germana...