| Maxx23 a întrebat:

Cum ati invatat limba maghiara? A fost grea pentru voi?

9 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

De ce as invata limba asta? Adica doar 10M de oameni o vorbesc *_*

| Werrich a răspuns:

De ce sa înveți limba autonomistilor? Ii poți înjura în limba română.

| Mirel4412 a răspuns:

De ce vrei sa o inveti? Vrei sa te muti intr-o zona in care se vorbeste limba asta? Pentru o invata o limba nu trebuie doar sa faci cateva exercitii de gramatica si sa inveti cuvinte cu lopata, ci sa si le aplici/ sa stai inte-un mediu care se vorbeste limba asta.

| Maxx23 explică (pentru Mirel4412):

Vreau sa ma mut in Ungaria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am învățat-o. Mă aflu într-un proces continuu de învățare. Și da, mi se pare grea, dar nu vreau să te descurajez. Cândva, cândva... happy

| Maxx23 explică (pentru anonim_4396):

Ce nu ai invatat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxx23):

La limba maghiară mă refeream. Și eu încerc să o învăț și mi se pare greu. Asta voiam să zic.

Răspuns utilizator avertizat
| pixelbundle a răspuns:

Nu am invatat maghiara, nu cred ca e usor de invatat insa am stat in Ungaria (Budapesta) cateva saptamani, cu niste afaceri cu niste americani si ca turist.

Ideea este ca maghiarii au alte conceptii si obiceiuri fata de noi (eu sunt din Bucuresti).

Inainte de a te muta, incerca sa stai pe acolo vreo 2-3 saptamani si vezi daca te poti acomoda, s-ar putea ca experienta sa te scuteasca de niste batai de cap ulterioare.

Ca idee, desi Budapesta e mai civilizata deciat Buc (cel putin in centru) eu nu m-am obisnuit, nu m-am simtit aiurea dar nici nu m-as muta acolo (prin comparatie, am stat cateva saptamani in Amsterdam si a fost mult mai OK).