| MatanaTheCowardCheater a întrebat:

Sunt clasa a X-a la profilul "electronică şi automatizări", cu specialitatea de tehnician operator tehnică de calcul, şi am următoarele întrebări:
1. Ce facultate aş putea să urmez?
2.Contează şi media generală, pe lângă media de la bacalaureat, pentru admiterea la facultate? (Nu de alta, dar vreau să ştiu dacă efortul depus pentru aprofundarea tuturor materiilor, în afară de module şi materiile la care se dă BAC-ul, este necesar).
Mulţumesc anticipat! :-)

3 răspunsuri:
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Exact acelasi profil l-am urmat si eu timp de 4 ani happy Am urmat facultatea de Stiinte Administrative, specializarea Marketing laughing Mie nu mi-a placut in mod deosebit electronica, dar poti incerca Facultatea de Inginerie happy Media anilor de studiu din liceu conteaza si ea la admiterea la facultate. se face media aritmetica intre nota finala a anilor de liceu si cea de la bac.

Bafta multa in continuare

P. S un sfat: incearca sa te specializezi dincolo, salariile in domeniu pornesc de la 2500 de eurowinking

| metatheory a răspuns:

1. Orice facultate. S-ar putea la unele profii sa te trateze diferit daca nu ai terminat un liceu cu profil mai bun sau egal cu cel al facultatii lor. De obicei la licenta te intreaba ce liceu ai urmat, cand te scot la tabla. Iar la master te intreaba ce facultate ai urmat.
2. La toate conteaza.
Nu te sfatuiesc sa urmezi o facultate de profil tehnic pentru ca sunt slabe si apoi daca vei mai dori sa faci alta de profil nontehnic te vor trata discriminatoriu. Partea buna e ca inginerii sunt cautati(nu ca s-ar merita sa urmezi tehnic superior pentru asta).
Cand iti alegi facultatea incearca sa te duci la aceea cu nume omonim obiectului la care te simteai cel mai bine la clasa.

| B3ny a răspuns:

Uite niste sugestii...http://www.zuum.ro/pagina.php?id=638