| WayhaughtK a întrebat:

Sunt diferente intre engleza americana si canadiana?
Vocabular, accent.

3 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

La fel cum sunt diferente intre engleza sud americana si cea britanica sunt diferente si intre cea americana is canadiana.La vocabular sunt foarte putine diferente, insa in cazul accentelor e alta mancare de peste.Gandeste-te ca oricine poate invata engleza, insa o va folosi conform accentului din zona sa natala.Deci diferente de accent exista 100%.

| AndreiWeisz a răspuns:

Foarte mici, la anumite expresii si pronuntia anumitor cuvinte. Americanii fac misto de canadieni ca pronunta "about" ca "abu" de exemplu, probabil datorita faptului ca partea franceza vorbeste asa laughing Diferentele sunt minime

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns:

Difera doar accentul, si unele cuvinte.