| XnameX a întrebat:

Sunt in clasa a 10 a si facem poezia. o sa ne dea teste cu poezii la prima vedere in care sa comentam figuri de stil, secvente etc.
Cine imi poate explica si mie cam ce trebuie sa urmaresti atunci cand comentezi o figura de stil pentru ca habar nu am. adica pe langa ce exprima.
dau funda mare.

1 răspuns:
| CriisxDD a răspuns:

Eu cand am de comentat o figura de stil, utilizez urmatoarea "schema" :
Incep cu numele figurii de stil, aceasta intra in componenta/creeaza o imagine artistica(ce tip de imagine, dezvolti putin aceasta idee) prin care se reda/sugereaza/evidentieaza/ transpune... ( aici spui ce crezi tu despre figura, ce a vrut sa arate, cu ce scop a fost utilizata, dezvolti)
Sper ca te-am ajutat si mult succes la teste!