| iasmi2002 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu la ce liceu sa ma duc, si nici la ce profil.
eu as opta pentru Dimitrie Cantemir pe filologie, dar dupa nu stiu ce vreau sa ajung exact... sincer m-am gandit la avocat sau psiholog. dar na.
Sunt destul de ok si la mate. dar totusi vreau filo... Apropo, sunt din Iasi.

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Profilul nu contează indiferent de facultatea la care te duci! Dacă te duci la filo e clar că eşti nesigură legat de matematică! Nu e problemă dacă nu știi de pe acum unde să te duci, eu m-am decis cu vreo 2 zile înainte să mă duc să completez opţiunile!
E bine să-ţi faci o idee, dar să nu fie o hotărâre definitivă pentru că multe se pot schimba pe parcursul clasei a 8-a!
Nu zic să laşi totul pe ultima clipă, dar abia când primeşti notele la examen poţi spune exact cam unde vrei să te duci şi unde ai mari șanse să intri!
Poate mai ţinem legătura pentru că şi eu am fost într-a 8-a, acum sunt într-a 9-a și sunt și din Iaşi!
Dacă mai vrei să ştii ceva eu te pot ajuta oricând!

4 răspunsuri:
| OneCs a răspuns:

Am avut in fosta mea clasa la fel niste fete si baieti care spuneau vreau la politie, armata, avocat, pilot si cand au terminat clasa a VIII-a niciunul, dar niciunul nu s-a dus unde spunea cu un an, 2 in urma.De aceea eu zic sa mai astepti, sa te gandesti mai bine si tot tu o sa alegi unde vei merge si la ce profil vei merge (Ps:du-te undeva unde sa iti placa, unde sa inveti de placere).

| ALGator a răspuns:

E greu să știi la 14 ani ce vei fi. Si e nedrept să ți se pecetluiasca cariera de pe acum.
Fa o secție umanista dacă simți că e mai pe potriva ta. Cauta să înveți cit mai bine și materiile reale.
Poate nu ajungi avocat ci medic, arhitect... Who knows.

| RAY a răspuns:

Unde isi place acolo sa mergi, daca tot faci 4 ani macar sa te alegi cu ceva

| anonim000x a răspuns:

Daca vrei sa devi avovat sau psiholog de ce sa nu mergi la stiinte sociale(mie mi se pare mai potrivit)?
Daca spui ca esti"destul de ok la mate",nu ar fi bine sa mergi pe mate-info, pentru ca, daca nu esti foarte bun, nu vei face fata prea bine.
De stiinte ale naturii nu stiu ce sa zic, dar si acolo se face destul de multa matematica.