| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o nelamurire in legatura cu programarea it.
In prezent eu sunt la filologie, nu pentru ca nu invat si am fost repartizat la filo, ci pentru ca filo e cel mai bun profil din liceu si se intra cu minim 8.90.Ma rog, nu pot sa spun ca am urat matematica.Practic chiar mi-a placut pe clasa a opta si o faceam din placere...dar acum la filo cu doua ore pe saptamana iti intri greu in mana.In fine ideea e ca eu sunt foarte motivat si muncitor, mai ales cand vine vorba de ce imi place, iar domeniul it ma pasioneaza.In prezent stiu doar HTML si CSS care nu sunt limbaje deloc complicate dar vreau sa incerc sa invat singur Java. Apropo in liceul meu(singurul pe o raza de peste 40 de km)la mate-info se intra si cu 5 la examenul national.Eu m-am gandit ca poate am sanse sa merg la o facultate in domeniul programarii(nu la politehnica), mai ales ca am auzit ca matematica se face doar un an, si banuiesc ca pot sa rezist, mai ales ca vreau sa iau si ore de mate din vara(sunt clasa a X-a). Credeti ca am sanse? Pe mine ma intereseaza porgramarea si atat.Din cate am auzit nu e nevoie de matematica la un nivel foarte avansat in programare....matematica la nivel de clasa a8-a.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Detii multe informatii gresite sau incomplete. Faptul ca ai ales un profil filologie doar ca e mai cool nu iti face bine deloc pentru cariera pe care ai vreao tu.

La o facultate de profil IT fie ea Informatica sau AC de la politehnica faci macar 2-3 cursuri de matematica serioasa, M1 - analiza matematica, algebra, geometrie si ceva matematici speciale. Fara notiunile de baza din liceu iti va fi extrem de greu sa faci fata si toata eforturile tale se vor concentra asupra matematicii si nu a programarii.

Al doilea lucru... legat de matematica si programare, lucrurile sunt relative. matematica te ajuta in primul rand sa iti formezi modul de gandire de care ai nevoie in programare. in al doilea rand daca vrei sa programezi in domeniul jocurilor sau orice are legatura cu grafica vei avea nevoie de mai mult de notiuni de clasa a8a.

Daca vrei sa te apuci de programare nu incepe cu Java, Java e un limbaj orientat obiect si nu e indicat pentru incepatori

| nene14 a răspuns (pentru suntserios):

Multumesc de observatii.Totusi nu ai inteles ceva foarte bine.Nu am ales filologia doar pentru ca e un profil cool, ci am ales-o pentru a face scoala.In liceul meu, la mate info se intra cu medii mai la Evaluarea Nationala mai mici de 5(e doar o clasa de mate info). Matematica de clasa a opta mi-a placut la nebunie daca pot sa spun asa si in plus nu mi s-a parut grea.Am auzit ca la majoritatea facultatilor(excluzand politehnica) de informatica se face doar un an de matematica.Care e recomandarea ta pentru un limbaj de inceput? C++?

| suntserios a răspuns (pentru nene14):

Degeaba e o adunatura de oameni care au medii daca tu nu studiezi ce ai nevoie.

nu conteaza cati anul se face matematica, conteaza cate cursuri si examene care trebuie trecute sunt... si sunt cam 3-4 iti zic eu.

C++ e limbajul ideal pentru incepatori, dar poti la fel de bine sa incepi si cu php daca vrei sa mergi pe partea asta de webdevelopment

| nene14 a răspuns (pentru suntserios):

Ideea ii ca daca mergeam la mate info nu faceam mate deloc iar info faceam pascal iar pascalul nici nu prea mai stiu de ce mai exista... oricum daca mergeam la mate info nu aveam sansa de a invata atat de bine html-ul si css-ul.La facultati m-am interesat si eu si sunt cum ai spus tu 4 examene in tot anul(la matematica deoarece faci doua materii strict bazate pe mate)