| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la filo bilingv engleza si am auzit ca la anul vom invata limba a 3-a moderna:italiana sau germana.Sincer,eu nu as vrea asta,am venit la bilingv sa invat engleza foarte bine si putina franceza si as vrea sa ma mut.Ce parere aveti, se merita sa inveti o a 3 -a limba? E un motiv pentru a ma muta( la acelasi profil)?

1 răspuns:
| Emilian775 a răspuns:

Salut. Fiind la un profil asemanator cu al tau iti pot spune ca trebuie sa te axezi cat mai mult pe engleza. Nici franceza nu este o limba atat de grea si ai avantajul cunoasterii a doua limbi daca o inveti bine si pe aceasta. Cat despre a treia limba eu as alege germana. In foarte multe tari a lumii se vorbeste germana si cel mai important. in foarte multe tari cu potential in care vei putea sa te angajezi in conditii foarte bune.