| CristianMNSC555 a întrebat:

Imi explica si mie faza asta cu profilurile? Eu vreau sa dau la liceu pe profil bilingv. Dar am auzit ca trebuie sa stiu si engleza si alta limba. Am auzit si de filo-bilingv. Problema mea e ca nu suport nici franceza nici germana. Exista licee care au profil bilingv doar cu engleza? Ca filo-bilingv

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

2 limbi faci la orice profil mergi, la bilingv doar faci mai multă engleză, cu 2 sau 3 ore în plus față de un profil normal iar în a 12-a poți să pregătești un atestat care ÎȚI POATE FI folositor. eu până acum nu l-am folosit niciunde deci sincer nu ți-aș recomanda să-ți bați capu cu el

| Iote a răspuns:

Bilingv, romana si o limba straina.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu am auzit de bilingv pe doua limbi. Adica sa fii bilingv franceza / germana si bilingv engleza in acelasi timp. Tu vrei bilingv engleza, corect? Vei fi doar bilingv engleza, indiferent de specializarea aleasa (adica mate-info, filo etc) (bilingv inseamna practic multe ore din limba aceea, mult mai multe decat la o clasa normala), insa tot vei face si franceza / germana, doar ca normal. (nu stiu cat este, cred ca doua ore pe saptamana daca nu ma insel). Trebuie sa ai doua limbi straine obligatoriu, insa la bilingv una singura se face mai mult, cealalta normal.

| luigifan a răspuns:

Da, exista, iti dau cateva exemple din licee din Bucuresti cu filo-bilingv: Colegiul National "Iulia Hasdeu", Colegiul National Bilingv "Grigore Moisil" si Colegiul National "I.L. Caragiale", poti sa cauti si pe admitereliceu.ro pentru mai multe licee