| andradapapusika a întrebat:

Sunt in clasa a X a si vreau sa invat java...stiu ca suna stupid dar cum se poate rezolva aceata problema...Sa se realizeze clasa Alimente cu urma date membre:nume-sir de caractere, pret -nr intreg, ambalate-boolean, data de productie de tip data.
Sa se realizeze clasa Carne derivata din clasa Alimente si care mai are campurileata de expirare de tip Data.
Sa se realizeze clasaData care are campurile zi si an d tip intreg si luna-sir d caractere
Sa se realizeze constructorul cu argumente si initializarea tuturor campurilor claselor
Setare a datii de expirare in functie de data d productie si d nr d zile de valabilitate citit din linia d comanda
Metoda de afisare a caracteristicilor
claselor Alimente si Carne
Testarea tuturor constructorilor si metodelor create

multumesc... fundabig grin

1 răspuns:
| DeathDealer a răspuns:

Intai invata ce e o matrice, ce inseamna sir de numere boolean plus multe altele, apoi invata ce inseamna java si dupa aceea apuca-te de treaba. toate acestea se executa prin anumite moduri (ex: div, mod, array etc) ca sa fie afisate si ca sa functioneze. deci invata toate acestea si cu putin ajutor din partea cuiva care se pricepe o sa inveti (daca te intereseaza). bafta! sper ca te-am ajutat