| Anonimaaaaysyeh a întrebat:

Sunt în clasa X-a pe economic și vreau sa ma transfer la științe ale naturii, in aceasta vară în clasa 11a! Dacă cineva a trecut prin acesta situație/are cunoștințe despre asta, aș vrea să știu la ce materii dau diferențele? Sau dacă se m-ai dau? si sa nu îmi trimiteți ditamai paragrafurile cu procedurile de transfer! Respectați întrebarea și atât! Mulțumesc anticipat! ♡♡♡

Răspuns Câştigător
| CelcestieMULTE a răspuns:

Salut, in aceasta problema am fost si eu acum 1 an, dar eu am vrut sa ma mut de la un profil de tehnic la alt profil, dar in scurt iti voi zice prin ce categori trebuie sa treci.
1. Trebuie sa astepti pana la terminarea cursurilor pe sem 2, adica in vara.
2. Va trebui sa mergi la directiune, iar acolo iti va spune ca trebuie sa faci o cerere.
Cererea iti voi acorda aici un model :
Ma numesc Vasile Ion parinte al elevului/elevei Maria Ioana eleva al clasei 10 A pe profil economic, doresc sa fie transferata in A 10 SN, iar mai departe scrii motvile de ce doresti sa te transferi, iar dupa semnezi si o duci la directiune.
3. Dupa ce ai predat foaia la directiune cu copia de certificat de nastere + buletin elev te vor anunta ei cand sa vii sa iti spuna daca transferul a fost acceptat sau respins.
4. In al 4 rand trebuie sa ai medie mai mare ca ultimul din clasa A 10 SN pentru a fii acceptat, dar succes. Aici iti spun din propia mea experienta si nu prostii ce poate mai scrie lumea pe aici,

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu vreau sa te dezamăgesc dar trebuie sa ai o motivație extraordinar de solida in cat motivația ta să fie luată în serios înaintea motivațiilor altor 500 care ar mai vrea sa se transfere prin județ.
Înafara de asta o să trebuiască să dai niste diferențe.
Plus că ar trebui sa ai note mari de unde pleci că să îi tragă inima sa se complice sa se implice să te ajute

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă e în același liceu e în regula, dar dacă sunt licee diferite atunci trebuie sa ai media generală mai mare decât a ultimului din clasa lor și o motivatie buna.
Vei da diferențe doar la materiile care nu au fost făcute de tine la economic și se fac la științe. Chiar și dacă ai făcut de alt nivel (probabil matematica), dar tot ai făcut materia respectiva, atunci nu dai diferențe.