| ralucaralu a întrebat:

Sunt la profil mate-info si vreau sa fac doua facultati in paralel. Una dintre ele este Dreptul. Ce as putea face ca a doua facultate(nu la zi) asa fel incat sa nu fie foarte greu? Chiar e greu sa devii avocat dupa ce termini Dreptul?

4 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Tu vrei sa faci a doua facultate numai de dragul de a avea 2 si nu una?
Daca voiai atat de tare sa faci inca una, stiai din prima care anume si nu puneai intrebari de aiurea pe TPU.Ce-s eu aici sa-ti determin viitorul?
Succes cu dreptu'! Si eu tot acolo dau peste cativa anihappy.

| isis5001 a răspuns:

Eu intru anul asta la facultate si m-am gandit sa fac Administrarea Afacerilor cu predare in germana, iar din anul 2 sa incep dreptul. Se leaga intre ele, cand ai o afacere sau gestionezi una este nevoie si de putina stiinta juridica. Mai merge de asemenea dreptul cu psihologia. Nu este greu chiar deloc sa devii avocat, dar prbl este ca trebuie sa ii dai dupa ce termini o gramada de bani unui avocat pentru practica si daca nu esti cel mai bun si cel mai renumit mori de foame. Daca faci dreptul invata ff bine si da la magistratura.

| nighthope a răspuns:

Ce sa-ti spun ralu, referitor la prima intrebare. Sa stii ca la drept este foarte mult de invatat, drept civil, penal, social sau te miri ce drepturi mai sunt, penal special, penal procedual laughing am vreo 3 prietene la drept, este destul de greu, dar in paralel ai putea sa faci ceva stiinte economice, contabilitate. ca daca ai terminat mate-info, ai ceva cunostinte de matematica, deci n-o sa-ti fie greu la unele materii unde se foloseste si matematica. Referitor la a2a intrebare, e destul de greu sa devii avocat, ca sa intri in barou iti trebuie pile si bani. ca de intrat se intra foarte greu, dar terminand dreptu mai poti sa te faci notar sau judecator. judecator la institutul national de magistratura, e doar la Bucuresti, parca, si acolo locurile sunt limitate happy gandeste-te bine inainte ce sa alegi happy.

| ands a răspuns:

Se pare ca vrei sa faci doua facultati ca "sa te dai mare". Daca nu stii care este cea de-a doua facultate pe care ti-ar placea sa o urmezi dupa Drept inseamna ca nu ai o alta preferinta. Intelegeam daca erai nehotarata si voiai sa le urmezi in paralel,dar asa... In sfarsit, eu iti recomand sa te tii de Drept, am o cunostinta care a dat la Drept anul trecut si a trebuit sa invete destul. Banuiesc ca vrei sa mergi la Drept ca sa te tii de treba si ca nu esti una din multele persoane care vor sa aiba o facultate. Daca vrei o a doua facultate usoara si la distanta, iti recomand Spiru Haret, ca sa fie facuta. Good luck!