| ralucaralu a întrebat:

Nu sunt inca sigura ce voi face pe viitor, dar m-am gandit ca as putea sa fac 2 facultati: cea de drept si cea de stiinte economice(a2a doar probabil). De asemenea as alege medicina, toate imi plac, dar la medicina nu vreau sa am 25 de ani si sa nu lucrez. Ar fi greu sa fac si dreptul si stiintele economice in acelasi timp? Sunt la profil mate-info, dar sunt sigura ca asta nu e un impediment.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ce ar fi sa te gandesti la o a treia varianta mai ales ca esti la profilul mate-info! Am si un argument: economisti si juristi care-si tin diploma in sertar (fac cu totul altceva decat meseria pentru care s-au pregatit )sunt prea multi in raport cu "fericitii" din domeniu! In schimb, programatorii sunt cautati pe piata muncii, atat in Ro cat si in strainatate.
S-ar mai fi ceva( alaturat celui subliniat de IMPERIA): nu poti performa in niciuna din cele doua facultati urmate in paralel!--- vei sti "un pic" din fiecare si insuficient pentru practicarea meseriei.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @ralucaralu! Eu cred că este epuizant să ăncervi să urmezi cursurile a două facultăți în paralel. Dreptul presupune nu doar prezența la cursuri și seminarii ci și foarte mult studiu individual- sunt termeni noi, domenii importante (asta dacă vrei să promovezi examenele). Eu nu mi-aș sfătui copilul să facă așa ceva dacă vrea să rămână cu ceva în cap.
O zi cu zâmbet și gânduri limpezi să ai!

| LaLaura a răspuns:

Bună
facultatea de drept, ca și literele și medicina, nu îți permite o a 2-a facultate paralele, dacă era la id ( la distanță) era altceva.
Crede-mă că dacă vrei să faci dreptul, la o facultate destul de bună ( adică să fie examenele să fie scrise, nu grilă, și să te duci în fiecare zi, nu doar de 2 ori pe săptămână), nu o să îți mai rămână timp pentru nimic, deoarece e mult de învățat (tocit) și plus că trebuie să citești suplimentar cărți în raport cu ceea ce îți predă. Eu sunt la drept, anul 2 acum, și la început toată lumea îmi zicea că o să fie greu, etc, și nu credeam, dar când vezi că se apropie examenele și tu ai caiete/cărți de învățat aproape pe de rost într-un timp relativ scurt 1-2 săpt., nu o să ți se mai pară așa de ușor ( de aceea trebuie să înveți în fiecare zi, în primul sem, o să ai cam 9-10 materii, adică 9-10 examene), trebuie să ai memoria foarte bună, și să îți placă istoria și politica ( cam pe astea se bazează materiile anului 1). Eu îți doresc succes.

| aMaToR a răspuns:

Mai bine faci webcam rolling on the floor

| mika_8085 a răspuns:

Eu zic sa faci mai intai un test de personalitate :Testul Myers Briggs este un test minunat, pentru ca se bazeaza pe descoperirile unuia dintre cei mai buni psihologi din lume, Carl Gustav Jung.
Este un excelent instrument de autocunoastere si mai ales de cunoastere a nevoilor celorlalti. Fiecare om este o fiinta unica si irepetabila, insa avem si multe trasaturi comune.
Sper ca dupa acest test sa patesti ca mine. Adica sa afli despre tine in 15 minute mai multe lucruri decat ai aflat in intreaga ta viata. Sa descoperi de ce faci anumite lucruri, de ce te comporti intr-un anume fel in anumite situatii, de ce ai anumite preferinte si pasiuni, de ce preferi compania unor oameni in dauna altora.
Valoarea chestionarului este recunoscuta pe plan mondial, unde se foloseste in domeniul organizational, in consiliere si orientare profesionala, team building, dezvoltare personala, in educatie si in domeniul clinic.
http://www.sjuvaslui.ro/CSM/wp-content/uploads/2011/06/CHESTIONAR-MBTI.pdf