| RandomJ a întrebat:

Sunt mai utile cursurile de programare cu eliberare de certificat decât programarea de la facultate? (Mă refer la orice limbaj de programare, dar sunt interesat de Python)
Doresc păreri și argumente

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde! Daca tu personal esti interesat de python pentru tine, atunci nu conteaza nici facultatea si nici cursurile, ca poti invata singur sau de la un prieten.
Dar daca vrei sa faci o profesie din asta, atunci iti va trebuii o facultate, ca sa fi bagat in seama si sa iei un job serios.
"Afara" conteaza mai putin, fiindca acolo se pune accent pe cat de bun esti in meserie si daca poti dovedii cu lucrarile facute (portofoliu de lucrari), sau reviuri de la companiile pentru care ai lucrat.

| sierra1 a răspuns:

In general dacă știi meserie pe bune chiar și fără facultate, răzbați dar NU in sectorul bugetar! Așa că...

| Brizbriz a răspuns:

Programare... hmm, doua, trei, cinci idei, CATEGORICE
2. poti sa iei certificatul si/sau diploma si sa le folosesti pe post de hartie igenica, nu sunt foarte bune ca hartie igienica, dar PENTRU ALTCEVA NU SUNT BUNE
de ce?
1. ca programator NU conteaza NIMIC ALTCEVA decat ceea ce poti, iar la angajare NUMAI asta o sa conteze
nu conteaza nici macar ceea ce stii ca pentru aia ai google

deci, asadar, si de aceea (spalati dintii cu Norveahee hee )

0. ceea ce poti tine NUMAI de talent

ai talent, atunci nici nu iti trebuie nici un curs, e google plin pana la refuz cu documentatii, tutoriale, exemple si orice iti trebuie sa inveti orice limbaj de programare

eu de ex. am un talent super mediocru, fac programare, dar numai chestii de automatizare, si stiu bine bash, insa, am incercat php, am invatat limbajul, dar peste un anumit nivel de complexitate incep sa ma urc pe pereti

| Trixt3r a răspuns:

Cele mai importante sunt proiectele din portofoliul tau, incearca sa te implici in multe proiecte pe github sau in alte parti. Conteaza mai mult decat diploma.

Python poti sa inveti si gratis, de unul singur.

| davidadrianvladut1 a răspuns:

Cred eu știu

| marin1988 a răspuns:

Cursurile de programare te pot ajuta. Dar depinde mult de scopul tău, ce vrei să faci? Să obții un job? Trebuie să înveți să faci proiecte și să îți creezi un portofoliu. Dacă reușești asta, nu ai nevoie de o diplomă să te angajezi, pentru că o să poți trece de interviurile de angajare. Dacă vrei să folosești metoda clasică, faci minim 3 ani de facultate de informatică și la final poate te poți angaja. Eu am terminat o facultate și master pe profil uman și am început și un curs de programare. Și da, se poate! Ai nevoie de multă perseverență și voință, indiferent ce cale alegi.