| AlexQ47 a întrebat:

Sunt mate-info si anul acesta dau bacul la romana,vreau sa imi zica cineva tot ce se poate da la bac la romana pentru ca eu nu am nici cel mai mic habar, am auzit ca la mate info nu intra asa de multa materie de bac ca la cealalte materii

1 răspuns:
| LisaJulie a răspuns:

Un basm cult de Ion Creanga și anume Povestea lui Harap Alb, doua piese de teatru - O scrisoare pierduta de Ion Luca Caragiale și Iona. Poezii- Luceafărul și Floare albastra de Mihai Eminescu, Leoaica tânără iubirea de Nichita Stănescu, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Riga Crypto și lapona Enigel de Ion Barbu, Testament și Flori de mucegai de Tudor Arghezi.Romane: Ultima Noapte de dragoste întâia noapte de război de Camil Petrescu, Enigma Otiliei de George Călinescu, Ion de Liviu Rebreanu, Mara de Ioan Slavici și doua nuvele Moara cu noroc tot de Ioan Slavici și Alexandru Lăpușneanu de Costache Negruzzi