| getty a întrebat:

Sunt studenta la Horticultura, sectia Inginerie si Management in Alimentatie Publica si Agroturism.Intrebarea mea este: unde as putea sa ma angajez dupa ce termin?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Asta este marele neajuns al unui sistem de educatie nereformat. Intrebarea ta - foarte justificata - trebuia sa fie pusa (de tine, sau parintii tai) cu mult timp inainte de a opta pentru aceasta facultate. Orientarea scolara si profesionala este sublima, dar lipseste cu desavarsire. Nu este pacat sa faci o facultate, sa iti irosesti niste ani din viata si sa nu faci altceva decat sa ingrosi randurile somerilor cu diploma de inginer?

10 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Depinde de cati bani pentru spaga dispui. Daca dispui... oriunde doreste sufletelul tau. Daca nu dispui...sorry...unde se gaseste.

| selef a răspuns:

In parc sa scoti afara boschetarii.

| gabimaris a răspuns:

Buna intrebare, depinde ce an esti! ...adica ai putea sa te reorientezi cat mai ai timp si resurse de toate felurile! Poate a doua optiune va fi mai inspirata! Altfel o sa obtii diploma de licenta si o sa fii vanzatoare la vreun minimarket, casiera la vreun srl de catier sau secretara cu studii superioare la firma vreunui nene cu cascaval!

| dracusoru24 a răspuns:

Aceasi facultate am inceputó si eu anul asta dupa ce am renuntat la 2 ani de finante bancii, si eu unul am nevoie de aceasta facultate. vreau sa imi deschid o afare agro si decat sa imi angajez un om care sa aiba grija de afacerea mea mai bine imi fac singur aceste studii si am singur grija de ea.
facultatile care pun baza in agricultura si silvicultura is de viitor... daca vreti sa faceti ceva bazati'va pe ele. o sa fie greu la inceput dar asa a fost si cu fac ASE. la inceput greu si acum toata lumea bancher si contabil. fara agroturism nu iesim nici din criza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde ce stii sa faci...ca din titulatura facultatii nu reiese mare lucru.
Management in alimentatie, adica un fel de director undeva unde se prepara /vand alimente.
Cred ca sef la o pensiune turistica, ca zici ca e agroturism... dar asa ceva nu se poate!
Intreaba-ti si tu profesorii... ca precis taxa ai platit pentru facultatea asta, macar atata sa-ti spuna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tg Bujor satViile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dle Valimocanu nu credeti ca tocmai reforma stupida a dus la asemenea situatii? Pe timpurile trecute stiti dv vreun om care sa fi facut vreo facultate si sa nu stie ce iese de acolo, ce meserie are si unde se poate angaja?
Acum au aparut tot felul de "facultati ", de hibrizi fara nici un sens, unde copii naivi pleaca sa toace banii parintilor, unde nu invata nimic si apoi obtin, la final, o bucata de hartie pe care scrie " Diploma de licenta ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La horticultura nu exista sectia asta asa ca hibridul asta e cam ciudat. De fapt esti la Agronomie. Unde? nimeni nu mai angajeaza pe criza asta asa ca pride orice ocazie ti se ofera.

| ionel0909 a răspuns:

Buna si eu sunt student la zootehnie suntem colegi daca vrei ne putem cunoaste sa discutam despre ofertele de locuri de munca si pe mine m-ar interesa sa gasesc un loc de munca ionel ma numesc id messenger ionel0909 astept raspuns de la tine pa

| ionel0909 a răspuns:

Pai trebuia sa intrebi asta inainte sa te inscrii eu sunt la zootehnie suntem colegi aproximativ o sa gasesti tu de lucru stai linistita intra pe id messenger: ionel0909 sau allstefans si mai vorbim colega