| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Sunteți de acord cu echivalarea bacului cu media din liceu?

17 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Decat sa mai piarda saracii parinti bani, iar copiii timpul si nervii din nou, mai bine asa.

| Ineys a răspuns:

Nu chiar. Notele de la clasa le iei ca sa le iei, nu ca iti pasa de ele. Pentru BAC te poti pregatii sa iei o nota mai mare. Consider ca e un dezavantaj pentru anumiti elevi masura asta.

| Catrice a răspuns (pentru Ineys):

La mine in clasa era fix pe dos rolling on the floor
Aia de cică erau premianți au picat primii bacul.

| Strepix a răspuns (pentru Ineys):

Pentru unii dezavantaj pentru majoritatea avantaj. Păi până și cel mai prost coleg are media peste 6-7, toți am avea bacul. In clasa a 12 a multi profesori pun note mari la obiectele care nu-s pentru bac.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Media din liceu spune una, bacul spune alta. Ele nu sunt echivalente.

| Ineys a răspuns (pentru Strepix):

Eu nu ieseam din 5 in liceu. La bac am luat 9. Pentru mine n-ar fi fost un avantaj.

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Asta zic si eu. Notele sunt luate pe cat de implicat esti la o anumita ora/materie, nu pe cate cunostinte ai. Daca esti toata ora cu mana pe sus chit ca nu stii nimic, si raspunzi numai prostii, tot primesti cateva puncte in plus fata de restul care stau in banca si nu fac nimic ( desi poate ei stiu mai multe decat tine ).

| Emazio a răspuns:

Cred ca e un compromis necesar, chiar daca suntem sau nu noi de acord. Doar nu o sa stea tara in loc un an.

| Emazio a răspuns (pentru Ineys):

Si care e alternativa? Sa repete un an?

| Frank51 a răspuns:

Se va gasi o solutie stai tu linistit.

| Ineys a răspuns (pentru Emazio):

Nu am zis asta. Nu e treaba mea sa gasesc solutii. La facultate ce se va face? Sesiune? 5 examene intr-o saptamana? Se vor da, nu se vor da? Se strang 100 de studenti intr-o sala sa le dea? Cu ce se vor echivala? Notele inexistente?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu. BAC-ul este examenul maturitatii, care trebuie sustinut asa cum este sustinut de fiecare adolescent, la sfarsit de liceu, in toata lumea.

| Adry05 a răspuns:

Nu, clar nu. Mi se pare o prostie. să se dea mai târziu în vară sau în toamnă și gata.
1. copiii nu știau de asta și poate mulți au medii mai mici decât ar fi reușit să scoată la bac, + că-s destui prof și care dau note ca pedeapsă nu neapărat să reflecte ceva
2. sunt materiile super simple unde se dau note ușor ca desen, muzică, sport sau poate din contră la alții nu se dau note ușor acolo și atunci la ăia unde e simplu, elevii sunt în avantaj
3. bac-ul îl dai la materiile de profil, ce să caute sportu și alte astea băgate la medie?

| Emazio a răspuns (pentru Violleta2022):

Niciodată, o mentalitate învechită

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emazio):

Da, stiu, toti care nu iau BAC-ul spun la fel: "mentalitate invechita", fiindca aroganta si ochelarii de cal, nu le permite sa recunoasca faptul ca, sunt incapabili sa ia un amarat de examen, precum BAC-ul.

| Rares2095 a răspuns:

Sunt de acord cu echivalarea bacului cu media din liceu deoarece este un lucru absolut necesar în acesta situație!

| DeliaMaria32 a răspuns:

Eu as fi de acord cu echivalarea bacului cu media din liceu sau daca nu macar cu media de la materiile la care ar trebui sa susții examenul.