| Alex a întrebat:

Sunteti de acord cu legalizarea scolirea acasa (homeschooling, homeschool, home education, home learning, http://ro.wikipedia.org/wiki/Școlirea_acasă, http://en.wikipedia.org/wiki/Homeschooling ) in Romania? Argumentati, va rog.

1 răspuns:
| YourDailyApple a răspuns:

Sincer nu prea, daca ar fi un pedagog ar fi cat de cat okay, nu as fi de acord mai ales in cazul cum s-a spus cand parintii sa isi educe copilul, daca parintele a studiat matematica cu femeia de serviciu sau portarul atunci iti dai seama ce va invata copilul. Totodata aproape toate lucrurile le facem indoor, in loc sa ne ducem la cinema, ne uitam pe net la filme, in loc sa ne ducem prin magazine, comandam online si tot asa. Mai si homeschooling si atunci generatia asta chiar ca vor fi progenituri crescute in borcan. Un copil trebuie sa mai cunoasca si alti oameni nu sa stea intre 4 pereti, mai vorbeste cu profesorii, cu colegii, mai se plimba in drum spre scoala si ia o gura de aer, mai face sport etc. Asa daca il tii in casa numai la tv si calculator si ii dai mancare nesanatoasa si nu se mai duce nici la scoala atunci ce ocupatie out-door o sa aiba?