| MoNsTeR a întrebat:

TEMA:
ilustrati instantele narative si perspectiva narativa in romanul "Baltagul" de Mihail Sadoveanu

poate sa ma lamureasca cineva ce sa scriu mai exact plsstraight face. n-am nicio idee la ce se refera.adica raspuns de genu "incepe cu x. apoi scrii despe nu stiu ce si in incheire faci " nu incepeti cu raspuns gen "descurcate sau temele nu se fac pe TPU"... vreau doar sa-mi zica cineva indicatia mai explicitstraight face

3 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Instantele narative se refera la cine vorbeste in textul literar, iar perspectiva narativa se refera la rolul si locul pe care il ocupa naratorul in opera, mai exact:
1. Naratorul extradiegetic-care povesteste o istorie de gradul I
2.Naratorul intradiegetic- care relateaza o istorie inclusa in alta istorie
3.Naratorul heterodiegetic-care este total strain de aventurile relatate de el
4.Naratorul omodiegetic- care povesteste o istorie al carui erou este el insusi
Sper ca iti este de folos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indicatia mea explicita este:
-Lasa-te de scoala!

| laurycs a răspuns (pentru anonim_4396):

Googwinking like broowinking