| Litlle B a întrebat:

Termin clasa a VIII-a si in curand va trebui sa ma decid in legatura cu optiunile pentru liceu. Media de admitere va fi aproximativ 9.76...o medie care mi-ar permite sa intru la prima optiune...cred, insa am o dilema: Bilingv engleza sau Stiinte sociale? trebuie sa spun ca e un liceu bun, dar nu sunt foarte lamurita cu oportunitatile pe care le ofera fiecare profil in parte. As vrea sa aflu parerea voastra, mai ales a unor persoane avizate in acest sens pentru ca vreau sa aflu pe ce se axeaza aceste profile si pe care il considerati mai folositor. Precizez ca prefer urmatoarele materii: Lb. romana, Lb. Engleza, Lb. franceza, Geografia. Astept sfaturi si pareri! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

După părerea mea ai avea mai mult de câştigat pe viitor la prima potenţială opţiune.
Mult succes!

| crishu a răspuns:

Avand in vedere preferintele tale, as opta mai degraba pentru profilul de filologie. La stiinte sociale se pune accent pe istorie si stiintele socio-umane (psiho, sociologie, logica, filosofie, istorie). In ceea ce priveste utilitatea unui profil... dupa absolvirea unui liceu la profilul bilingv engleza ai un atestat de limba, dar oportunitatile profesionale de mai tarziu se rezuma la traduceri sau invatamant. In cazul profilului de stiinte sociale, nu dobandesti niciun atestat, dar ti se deschide calea spre o gama mai variata de domenii: drept, psihologie, stiinte politice, istorie, sociologie, filosofie, teatru etc. si odata cu acestea multe nise profesionale. Eu personal am terminat liceul la stiinte sociale si n-am regretat nimic. Mult succes!