| noOnexoxo a întrebat:

Salut,TPU is in a VIII-a si am o problema in privinta alegerii profilelor pentru liceu adica nu inteleg ce as putea iesi de la un anumit profil.
Daca ati putea sa-mi explicati cu ce ma ajuta in viitor urmatoarele profile v-as fi foarte multumitor filologie(bilingv engleza),stiinte sociale,mate-info, stiinte ale naturi.

Răspuns Câştigător
| DarkAngel1 a răspuns:

Depinde ce vrei sa te faci in viitor. Filologia si stiintele sociale sunt profile umane, unde faci romana, istorie, geografie si limbi straine in special, la filo vei continua sa faci latina, adica profilele astea sunt bune daca vrei sa te faci ceva avocat, translator sau mai stiu eu ce...La stiinte ale naturii faci la fel de multa matematica ca si la mate-info, e exact aceeasi materie, doar ca se insista mai multa pe fizica, chimie si biologie. Din punctul meu de vedere insa, mate-info e cel mai complet profil, faci de toate in masura in care vrei sa inveti. Intr-adevar, e mai greu putin, dar daca doresti sa devii inginer, arhitect de exemplu, iti recomand mate-info. Oricum, ideea e ca daca te duci la filo/stiinte sociale, daca mai tarziu vei alege o meserie in care iti trebuie biologie, ca medicina, sau matematica, iti va fi mult mai greu. A, si cu bilingvul...La bilingv engleza ai 2 ore de engleza, probabil cum ai si acum. Diferenta e la intensiv engleza, unde vei face 4 ore.

2 răspunsuri:
| Solanoo a răspuns:

Si eu tot a8a is.
Poi:
la filo si stiinte social faci 8 ore de limbi starine in total engleza+farnceza
mate-info se face mate de toate feluriile
stiinte ale naturii faci putina mate, si restul, dar in specil faci bio si chimie.
Bafta! Sper ca te-am ajutat!

| sweetL3 a răspuns:

Sicer nu te ajuta cu nimic...