| Vrabie_Alexandru_1998 a întrebat:

Știe careva în ce an Principatele Unite ale Moldovei și Valahiei și-au căpătat numele de ROMÂNIA?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 1866, cand a fost adoptata constitutia
in 1859 se numea : Principatele Unite ale Moldovei și Valahiei
Unirea a fost intarziata de Moldoveni, care nu prea erau de acord cu aceasta unire.
Trebuie sa tinem cont ca Moldova are istorie/interese/etnii intr-o oarecare masura diferite fata de Valachia.
Unirea a fost pe placul puteriilor vestice deoarece au luat pamant de la rusi

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, dar in privinta anului 1866 insa nu prea...
Din cate stiu, tara noastra si-a capatat numele de Romania atunci cand Principatele Unite ale Moldovei si Valahiei au format un stat unitar. Adica cand puterea a fost centralizata si capitala mutata la Bucuresti.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru 6684464):

Denumire de ROMANIA a fost stabilita la initiatia lui Alexandru Ioan Cuza pe data de 24 Ianuarie 1862 (nu confundati cu 24 ianuarie 1859)