| ZeUs13 a întrebat:

Daca am terminat o facultate in regim fara taxa pot face o postliceală sanitară tot la buget?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! De buget poti beneficia o singura data in viata, doar la o singura forma de invatamant.
Totusi, nu vad de ce ai vrea sa faci o postliceala, dupa ce ai facut deja o facultate?
Este ca si cum ai fi deja inginer mecanic, dar tu vrei sa faci si o scoala postliceala de frizer.
Ma rog, am ales înadins profesiile, ca sa vezi diferenta enorma dintre una si cealalta.

| Notmyaccount a răspuns (pentru Violleta2022):

*ca si cum ai fi. ( e cu un singur "i")?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postliceala sanitara se plateste. Scolile sanitare sunt private si nu au treaba cu statul. Nu ii intereseaza in ce regim ai terminat facultatea sau daca ai terminat o facultate. Platesti si faci scoala. Numai facultatile se fac la buget si scolile de politie. Poti face scoala de politie de 1 an si nu trebuie sa platesti nimic. Daca faci alta facultate va trebui sa platesti.

| Nexusss183 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresesti,sunt școli postliceale sanitare care scot și locuri bugetate, de exemplu la Fundeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nexusss183):

In Alba si Cluj stiam ca toate sunt cu taxa. Din mai multe surse. Pe la Bucuresti inseamna ca o fi si la buget. El nu a specificat zona in care e. Nu cred ca de exemplu mergi din ardeal la capitala sa faci o postliceala.

| BilaRomânească a răspuns:

Merge

| iChristiaN47 a răspuns:

Desigur cã poti face asta. Cautã pe internet scoli postliceale care au si ramura sanitarã. Poti verifica pe site-ul lor cate locuri sunt scoase anual la buget.

| ZeUs13 explică (pentru iChristiaN47):

Am verificat, iar la Fundeni au vreo 150 se locuri la buget, problema este că nu știu dacă mai pot beneficia de buget în condițiile în care am terminat și un ciclu de licență în același regim, dar mă gândesc că sunt cicluri diferite.