| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

Știe cineva latina guiț. Adică latina porcului. Dar în limba română.

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Corect. Singura diferenta e la cuvintele care incep cu vocala: apa devine apa-iai (doar se adauga -iai la final, si cateodata -uai, dar nu stiu exact cand).

6 răspunsuri:
| Diance a răspuns:

Nici nu credeam ca exista asa ceva...

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Diance):

E un joc de cuvinte

| HorneaDaniel2002 a răspuns:

Da. Orice cuv. din română poate fi transpus în latina guiț.
De exemplu, cuv. câine- îinecai sau casă-asăcai. Se scrie de ABCDEF- BCDEFA+AI. Fundă?

| tpuuser999 a răspuns (pentru HorneaDaniel2002):

ABCDEF nu devine de fapt EFABCDAI - adica inversezi cuvantul de la prima vocala, si nu de la a doua litera?

Adica:
placut -> acutplai (nu lacutpai)
tren -> entrai (nu rentai)
unul ->ulunai (nu nuluai)

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru tpuuser999):

Se folosesc si la verbe? Ed. Merg-rgmeai?
Și de termină cu sufixul ai.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru tpuuser999):

Și vb se folosesc. Ex: merg-rgmeai
Rgmeai nebiai

| tpuuser999 a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Corect. Singura diferenta e la cuvintele care incep cu vocala: apa devine apa-iai (doar se adauga -iai la final, si cateodata -uai, dar nu stiu exact cand).