| anonim_4396 a întrebat:

Știu că e o întrebare cam banala, dar nu știu. Care sunt statele medievale extracarpatice? ( Cumva TARA ROMANEASCA SI DOBROGEA? )

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intrebare banala sau tema pentru la scoala?

| Tarzhan a răspuns (pentru darrio2007):

Stai tu cuminte că nu mai sunt in clasa a 5 a să îmi de-a teme de-astea pentru școală.

| darrio2007 a răspuns (pentru Tarzhan):

E bine daca nu mai esti clasa a cincea si nu iti mai „de-a" teme de-astea.

| Tarzhan a răspuns (pentru darrio2007):

Wow! Replica anului! Și copilas, era din cauza autocorectorului, așa că stai cuminte și nu te da mare "boss"?

| darrio2007 a răspuns (pentru Tarzhan):

Copilas e fiul lui taica-tu. Boss e Dragnea.

| Tarzhan a răspuns (pentru darrio2007):

What? Tu știi macar ce vorbești acolo? Că nu pare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Tarzhan):

Eu stiu. Tu?

| Tarzhan a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu perfect. Mersi de intrebare!

| darrio2007 a răspuns (pentru Tarzhan):

Pentru putin. Să cresti mare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

50% ai dreptate. Tara Romaneasca (care cuprindea si Dobrogea) si Moldova.

| Tarzhan a răspuns (pentru Salontanul):

Și carpatice? Transilvania, nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Tarzhan):

Da.

| Salontanul a răspuns (pentru Tarzhan):

Intracarpatica.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Tara Romaneasca si Moldova. Dobrogea a fost inclusa in Tara Romaneasca doar o foarte scurta perioada in vremea lui Mircea cel Batran (care a murit in 1418). Dupa aceea a devenit o provincie a Imperiului Otoman pana in 1878.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moldova si Tara Romaneasca