| WindSong a întrebat:

Tocmai am trecut în clasa a VII - a şi v-aş ruga să-mi trimiteţi şi mie o fişă de lectură pentru vacanţă. Mulţumesc pentru răspuns!

7 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

1. Ion Creanga - Amintiri din copilarie. Plecarea la Socola, Mos Nichifor Cotcariul

2. M. Eminescu - Craiasa din povesti, Freamat de codru, Dorinta, Lacul, Trecut-au anii, Scrisoarea III, Calin [ file din poveste ] - primele 8 capitole.

3. V. Alecsandri - Stefan cel Mare, Oda ostasilor romani, Hora Unirii, Desteptarea Romaniei, Tara, Tunetul, Plugurile, Penes Curcanul, Sergentul, Balcanul si Carpatul.

4. I. L. Caragiale - Ion, Doua loturi, In vreme de razboi, Schita

5. B. Stefanescu Delavrancea - Bursierul

6. G. Cosbuc - Lupta vietii, Oltenii lui Tudor, Pasa Hassan, Doina, Nunta Zamfirei

7.Al. Odobescu - Mihnea Voda cel Rau, Doamna Chiajna.

8. S. Octavian Iosif - Campul libertatii, Campiei, Poveste, Mi-e dor.

9. Harriet Beecher Stowe - Coliba unchiului Tom.

10. Alphonse Daude - Frumoasa-Niverneza, Povestea unui vapor vechi si a echipajului sau.

11. Jules Verne - 20. 000 leghe sub mari, In jurul Lunii.

12. Andrew Lang - Povestiri despre Regele Arthur, Scoaterea sabiei din piatra, Vanatoarea monstrului, Excalibur.

13. Charles Dickens - Poveste de Craciun, Fantoma lui Marley, David Copperfield, Primul semestru la Salem House

14. Rober Louis Stevenson - Comoara din insula

15. James Fenimore Cooper - Ultimul Mohican

16. Al. Dumas - Cei trei muschetari.

| ♥.Sagemix a răspuns:

Poti sa incerci sa cauti ' Lecturile copilariei clasa a VII a '.
Fisa de lectura din cartea respectivaaa. esteee urmatoarea :

1. Ion Creanga - Amintiri din copilarie. Plecarea la Socola, Mos Nichifor Cotcariul
2. M. Eminescu - Craiasa din povesti, Freamat de codru, Dorinta, Lacul, Trecut-au anii, Scrisoarea III, Calin [ file din poveste ] - primele 8 capitole.
3. V. Alecsandri - Stefan cel Mare, Oda ostasilor romani, Hora Unirii, Desteptarea Romaniei, Tara, Tunetul, Plugurile, Penes Curcanul, Sergentul, Balcanul si Carpatul.
4. I. L. Caragiale - Ion, Doua loturi, In vreme de razboi, Schita
5. B. Stefanescu Delavrancea - Bursierul
6. G. Cosbuc - Lupta vietii, Oltenii lui Tudor, Pasa Hassan, Doina, Nunta Zamfirei
7.Al. Odobescu - Mihnea Voda cel Rau, Doamna Chiajna.
8. S. Octavian Iosif - Campul libertatii, Campiei, Poveste, Mi-e dor.
9. Harriet Beecher Stowe - Coliba unchiului Tom.
10. Alphonse Daude - Frumoasa-Niverneza, Povestea unui vapor vechi si a echipajului sau.
11. Jules Verne - 20. 000 leghe sub mari, In jurul Lunii.
12. Andrew Lang - Povestiri despre Regele Arthur, Scoaterea sabiei din piatra, Vanatoarea monstrului, Excalibur.
13. Charles Dickens - Poveste de Craciun, Fantoma lui Marley, David Copperfield, Primul semestru la Salem House
14. Rober Louis Stevenson - Comoara din insula
15. James Fenimore Cooper - Ultimul Mohican
16. Al. Dumas - Cei trei muschetari.

Sper ca te-am ajutat >big grin

| GOODLUCK a răspuns:

Balada populara: Monastirea Argesului
Balade culte

* Pasa Hassan, Moartea lui Gelu (George Cosbuc)
* Horea (Aron Cotrus),
* Veche intamplare (Nichita Stanescu)
* Noaptea Sfantului Andrii (Vasile Alecsandri)
* Mistretul cu colti de argint (stefan Augustin Doinas)

Basmul versificat: Calin Nebunul (Mihai Eminescu)
Poemul fantastic: Calin (file din poveste) (Mihai Eminescu)
Poemul eroic in literatura universala Cantecul lui Roland
Proverbe: Povestea vorbii (Anton Pann)
Parabole

* Parabola vamesului si a fariseului
* Parabola fiului risipitor,
* Parabola samanatorului (George Cosbuc)
* Poteca (stefan Augustin Doinas)
* Povestire Iapa lui Voda, Hultanul, Taine (Mihail Sadoveanu)

Nuvele

* Hagi Tudose (Barbu Delavrancea)
* Alexandru Lapusneanu (Costache Negruzzi),
* Catastrofa, Itic strul, dezertor (Liviu Rebreanu)
* Dincolo de nisipuri (Fanus Neagu)
* Moartea lui Castor (Ioan Alexandru Bratescu-Voinesti)
* Cozma Racoare (Mihail Sadoveanu)
* in tren (George Calinescu)
* Tabara de la Sibiu (Mircea Eliade)
* Caprioara din vis (Vasile Voiculescu)
* Budulea Taichii, Popa Tanda (Ioan Slavici)
* Doua loturi (Ion Luca Caragiale)
* Nucul lui Odobac (Emil Garleanu)

Fragmente de roman

* Amintiri din copilarie partea a II – a si partea a IV – a (IonCreanga)
* Morometii (Marin Preda)
* Baltagul, Nicoara Potcoava (Mihail Sadoveanu)
* Florin scrie un roman (Mircea Cartarescu) etc

Fragmente de romane din literatura universala

* Romanele despre regele Arthur (Vrajitorul Merlin, Lancelot du Lac etc.)
* Doi ani de vacanta (Jules Verne)
* Calatoriile lui Gulliver (Jonathan Swift)
* David Copperfield (Charles Dickens)
* Gargantua si Pantagruel (François Rabelais)|
* Robinson Crusoe (Daniel Defoe)
* Zece negri mititei (Agatha Christie)
* Drama: Mesterul Manole (Lucian Blaga)

Corespondenta literara
Pacala si Tandala (Costache Negruzzi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu caut fişă de lectură pentru vacanţă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am cartea de lecturi pentru clasa a VII -a e super cartea