| anonim_4396 a întrebat:

TPU HELP! Chiar am nevoie de ajutor, de la o perioada incoace romana mea s-a cam stricat.De cand am plecat din tara si am fost nevoita sa vorbesc tot timpul coreana,de abia mai stiu si eu cum sa scriu si sa vorbesc romana,cu scrisul sa spunem sa e mai bine, noroc cu auto-correct pe telefon si tableta dar la vorbit pur si simplu ma blochez. Vorbeam cu o prietena din Romania la telefon acum cateva zile si fara sa imi dau seama uitam cuvintele in romana pe care voiam sa le spun, si foloseam cuvinte in engleza sau coreana in loc.Aici nu am cu cine sa vorbesc romana chiar daca stau cu matusa, ea nu stie pic de romana ca sa mai am si o conversatie cu ea ca sa nu uit romana iar cu prietena mea nu pot vorbii tot timpul din cauza scolii.Credeti ca m-ar putea ajuta niste site-uri de invatare? Stiti niste site-uri care sa ma ajute?
D-au FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SnowWhite14 a răspuns:

Incearca: http://www.goethe-verlag.com/book2/KO/KORO/KORO003.HTM Succes! :*

2 răspunsuri:
| Snoopyyy a răspuns:

Nu cred ca ai cum sa uiti limba materna, e ca mersul pe bicicleta chiar daca nu mergi multi ani la rand, echilibrul acela tot ramane imprimat in tine... Poti incerca niste exerciti pentru memorie, gasesti destule pe net si daca le faci zilnic macar jumatate de ora dupa 3, 4 luni vei vedea rezultate destul de mari, Pastilele de memorie nu te ajuta la nimic, nu incerca. Cauta pe Google "Cleverbot", e un robot cu care poti vorbi in orice limba laughing Bafta! :d

| PolBoss a răspuns:

Si eu patesc uneori, la mine problema e cu engleza. Nuti trebuie nici un site doar cand ai timp liber citeste o carte in romana, ia si scrie ceva in romana, cateva pagini pe saaptamana si gata.