| IntroduUnUsernameAici a întrebat:

Ok, am ceva probleme cu comunicarea, cred. Ce-i drept sunt si can antisocial pentru ca am o parere proasta despre cam toti oamenii, ma mir ca vin pe un site de genu. Dar sa lasam asta si sa ne axam pe problema mea cu comunicarea, cand intru intr-o conversatie cu prietena asta a mea sau cu altcinva de obicei e o conversatie scurta si dupa aceea tac ca prostu incerc sa ma gandesc la ceva de spus dar nu-mi trece nimic prin cap si asta se intampla cand vorbim pe retelele de socializare. Fata in fata e mult mai rau mi-am si notat pe telefon ce sa ii spun o data. Dar daca ies cu cineva (99% ies doar cu ea dar ies si foarte rar) nu pot face o conversatie de lunga durata pentru ca ma blochez cand sunt in preajma ei, si ma gandeam ca puteti sa-mi dati niste sfaturi.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa poti comunica te poti gândi dinainte despre ce sa vorbesti. Încearcă acest lucru cu prietena, familia, iar apoi cu alți oameni. E nevoie de timp si răbdare ca să reușești să vorbești.Dar e foarte important să te gândești dinainte.Iar când vorbești și te vei simți relaxat si deschis fii grabnic la ascultare și încet la vorbire. Adică fii echilibrat.

| Caro34 a răspuns:

Nu ai încredere în tine si in ceilalți... Oamenii, cu toate defectele lor, sunt minunați si fara ei am fi mult prea tristi. Fac multe nesarate insa farmecul lor rămâne... Ca sa ai succes in ale comunicării stai mai des de vorba cu tine însuți in oglinda: tu intrebi, tu incearca sa raspunzi si cu timpul vei reusi. Foloseste cuvinte frumoase, fii relaxat, fa-ti complimente etc., apoi incetul cu incetul imagineaza-ti ca esti de vorba cu prietena ta in oglinda. Vei reusi, sunt sigura! Numai bine!

| leapșa a răspuns:

Pai, nu mai fi paranoie si petrece cat mai mult timp cu cat mai multe persoane deodata sau... separat ca si pana acum, dar e mai usor cand sunt mai multi.
Mai face unu' o gluma, isi mai aminteste altul ceva.
De ce stai prea mult inchis in tine, de ce iti vine mai greu sa comunici, dar fortandu-te sa faci asta in fiecare zi, vei vedea ca usor, usor te adaptezi.

Tu spui ca ai o parere foarte proasta despre toti... De ce? Tu cu ce esti mai bun? In viata asta trebuie sa fii deschis la minte si sa nu te grabesti in a judeca vietile/actiunile altora. Educandu-te si petrece-ti timpul in prezent => fara a gandi automat "vai, ce sa zic? Dar acum ce?", vei progresa atat social cat si intelectual. Accepta si vei fi acceptat.
Dar mie mi se pare ca mintea ta e in nori... Cum sa-ti scrii pe telefon ce sa vorbesti? Mintea ta zburda mereu in alte locuri.
Cand te intalnesti cu cineva, ia o pauza de la ce te gandesti tu si fii atent la ce zice omul ala din fata ta. E bine ce zice? Ti s-a intamplat si tie? E amuzant?
Daca nu stii ce sa raspunzi zambeste sau pune-l/o sa-ti repete.
Ca sa faci progres trebuie sa vrei sa faci schimbare.