| Storcl a întrebat:

TPU! In curand dau test la mate din functii si nu stiu ce inseamna punctul de intersectie a graficelor functiilor. Imi puteti spune ce inseamna? Si puteti sa dati si un exemplu?

Răspuns Câştigător
| 141414 a răspuns:

Este punctul comun al functiilor care se obtine prin egalarea ecuatiilor lor. De exemplu daca se dau functiile f(x)=2x+3 si g(x)=5x-3 punctul lor de intersectie se afla astfel:
-din ecuatia 2x+3=5x-3(pentru ca 2x+3 si 5x+3 reprezinta ordonata punctului de intersectie, adica y)se afla x(in cazul acesta este 2)
-se afla f(x) sau g(x)(in acest caz e 7)
-punctul de intersectie are coordonatele x si y(aici 2 si 9)
-deci punctul de intersectie este aici A(2, 9).

| Storcl explică (pentru 141414):

Dc punctul de intersectie este (2, 9) daca mai sus ai scris ca e 7?

| 141414 a răspuns (pentru Storcl):

Scuze a fost o greseala. e 2 si 7

| Storcl explică (pentru 141414):

Am inteles, mersi mult

4 răspunsuri:
| Storcl explică:

Raspunde-ti urgent va roooggggggggggg