| Meli2314 a întrebat:

Tracilor li se mai spunea si geto-daci? sau sunt doua popoare diferite?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tracii ocupau toata Europa estica. Uite: http://infobrasov.net/de-profundis-noi-tracii-suntem-europa/
Cum spunea si Herodot (parintele istoriei) : Geto-Dacii sunt cei mai drepti si cei mai viteji dintre traci.

| GdX a răspuns:

Tracii erau un neam mai mare intins pe teritorul actualelor state Romania, Bulgaria, Macedonia, Turcia, Grecia si Ungaria. Getii erau cei ce locuiau la campie de un mal si altul al dunarii si daci erau cei ce locuiau la munte si erau locuitorii Daciei. Geto-daci apartinand tracilor. Ca o ideea, gandeste-te ca noi, italienii, spaniolii suntem latini. Asa geto-dacii, salmatii, macedonenii vechi erau traci, ca si locuitorii panoniei, anatoliei(actuala turcie) etc...

| Gonrax a răspuns:

Geto-dacii reprezintă același neam cu tracii.
Iar 'geto-dacii' reprezintă o singură națiune, adică erau numiți geți de către greci, și erau numiți daci de către romani.
(M-a învățat bine doamna de istorie laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis cel de deasupra, Geto-dacii erau o ramura a tracilor, mai exact ramura nordica.

| Printesa10TM a răspuns:

Geto-dacii sunt ramura de nord a tracilor ( tracii nord-dunareni).

| Xxxthevlad a răspuns:

Salut,
Geto-dacii se trageau din Traci, adica poporul geto-dac era un fel de ramura a Tracilor
Eu asa stiu

| GdX a răspuns (pentru Xxxthevlad):

Nu se trageau, faceau parte din traci. Tracii ocupau zona panoniei, carpatiilor, balcanilor si anatolia. Si erau popoare diferite.