| Andreiroman1995xvz a întrebat:

Trebuie sa rezolv problema asta:
De cate ori creste energia potentiala a unei mingi care urca de la 2m la 5m+ justificare

De cate ori creste energia cinetica a unui autombobil daca viteza lui creste de 3 ori?

Ce efecte are greutatea unui corp aflat pe un plan inclinat?

1 răspuns:
| Belciu a răspuns:

1.Faci raport intre energia potentiala la 2 m si la 5 m: mg5/mg2
2.energia cinetica este masa ori viteza la patrat supra doi. Nu pot scrie aici patratul, il voi scrie ca 2, dar nu e inmultire. Scrii energia cinetica finala ca masa ori 3v la patrat supra doi si energia intiala ca masa ori viteza v la patrat supra doi si iti da 9.
3.Greutatea unui corp se descompune in componenta paralela cu planul si cea normala(perpendiculara) pe plan. Cea paralela il face sa alunece la vale, iar cea normala intra in calculul fortei de frecare.