| Theya1703 a întrebat:

Un citat reprezentativ pentru HOLOCAUST? Pls. Urgent.

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

D-zeu cred ca a fost in concediu in timpul Holocaustului.
Autor: Simon Wiesenthal (1908 - 2005)

| MG4Life a răspuns:

Holocaustul a fost o perioadă obscenă din istoria naţiunii noastre... din istoria acestui secol... Cu toţii am trăit în acest secol. Eu nu am trăit în acest secol.

perlă de Dan Quayle

Ed Exley: Vorbesc despre camera de gazare, şi nici măcar nu m-ai intrebat despre ce e vorba. Îţi scrie mare pe frunte "Vinovat".

replică din filmul artistic L.A. Confidential

Burt: Chiar crezi că Holocaustul a existat?
Harry Block: Nu numai că ştiu că au murit şase milioane de oameni, dar mă înspăimântă gândul că recordurile sunt făcute pentru a fi doborâte.

replici din filmul artistic Viaţa lui Harry, scenariu de Woody Allen (12 decembrie 1997)

Nu sunt religios, sunt un agnostic, nu am opinii clare despre o atât de enigmatică temă. Moartea? Mă îngrozeşte nu doar neîncetata ei productivitate, ci mai ales "veşnicia ei", cum spunea poetul. Unii evrei religioşi au considerat "contractul" lor cu Dumnezeu pus în dubiu de catastrofa Holocaustului.

citat din Norman Manea