| Maya_3468 a întrebat:

Un hard disk este împărţit în sectoare de dimensiune identică, fiecare cu o adresă unică. Fişierele pe care le salvăm pe hard disk ocupă unul sau mai multe sectoare, adiacente sau nu. Cu cât avem mai multe fişiere stocate în sectoare neadiacente cu atât avem o fragmentare a datelor mai mare, deci o performanţă mai slabă la copiere şi scriere a hard disk-ului. Aceste neajunsuri pot fi remediate cu ajutorul unui program de defragmentare. Care dintre următoarele afirmaţii este adevărată?
Raspuns 1
„Defragmentarea unui hard disk durează cel mult 5 minute"
Raspuns 2
„Defragmentarea se poate face cu programul Disk Cleanup (Curăţire disc)"
Raspuns 3
„Windows Vista permite programarea lansării automate a serviciului de defragmentare la anumite intervale de timp"
Raspuns 4
„Prin defragmentare dimensiunea unui sector se măreşte"

Răspuns Câştigător
| D9THC a răspuns:

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Raspuns 1

„Defragmentarea unui hard disk durează cel mult 5 minute"=
dacă nu ai nimic pe hard, dacă este plin durează mult și peste 10 ore
http://windows.microsoft.com/......gmentation
Ce este defragmentarea discului?

Defragmentarea discului descrie procesul de unificare a fișierelor fragmentate de pe hard diskul computerului.

Fragmentarea se produce în timp pe un hard disk, pe măsură ce salvați, modificați sau ștergeți fișierele. Modificările unui fișier se salvează deseori într-o locație a hard diskului diferită de cea a fișierului original. Modificările suplimentare se salvează în și mai multe locații. În timp, atât fișierul cât și hard diskul devin fragmentate, iar computerul va funcționa mai lent, deoarece trebuie să efectueze căutări multiple în locuri diferite pentru a deschide un fișier.

Programul defragmentare disc este un instrument care rearanjează datele de pe hard disk și reunește fișierele fragmentate, astfel încât computerul să funcționeze mai eficient. În această versiune de Windows, programul Defragmentare disc se execută după o programare, astfel încât nu trebuie să vă amintiți să-l executați, deși aveți posibilitatea să-l executați manual sau să îi modificați programarea
http://windows.microsoft.com/......-hard-disk

Se aplică la toate edițiile de Windows Vista.

Comparați edițiile
Consultați și

Ce este defragmentarea discului?
Ștergerea fișierelor utilizând Curățire disc
Îmbunătățirea performanței prin defragmentarea hard diskului

Fragmentarea obligă hard diskul să lucreze suplimentar, încetinind computerul. Programul defragmentare disc rearanjează datele fragmentate, astfel încât hard diskul să funcționeze mai eficient. Programul Defragmentare disc se execută după o programare, dar aveți, de asemenea, posibilitatea să defragmentați manual hard diskul.

Deschideți Program Defragmentare disc făcând clic pe butonul Start, pe Toate programele, pe Accesorii, pe Instrumente de sistem, apoi pe Program Defragmentare disc. Dacă vi se solicită o parolă de administrator sau o confirmare, tastați parola sau furnizați confirmarea.

Faceți clic pe Defragmentare acum.

Defragmentarea discului poate dura între câteva minute și câteva ore, în funcție de dimensiunea și gradul de fragmentare a hard diskului. Computerul poate fi utilizat în continuare în timpul procesului de defragmentare.

Notă

Utilizatorii avansați pot utiliza instrumentul de linie de comandă Defrag.exe pentru a genera rapoarte detaliate și a efectua alte activități complexe. Pentru informații detaliate, accesați Site Web Microsoft pentru profesioniști IT.

Raspuns 2
http://www.computerica.ro/curatare-disc-disk-cleanup/
„Defragmentarea se poate face cu programul Disk Cleanup (Curăţire disc)"
Multi dintre voi stiu de aceasta functie, unii mai uita de ea. insa ea elibereaza destul spatiu, mai ales cand a fost uitata o vreme. Windows-ul comprima fisierele vechi si neaccesate. uneori acestea ajung sa ocupe spatiu de ordinul Gb. si trebuie sterse.

Aceasta operatiune recomand a se face doar pe C:, pentru ca pe acolo se gasesc de obicei fisiere de sistem. si stie Windows-ul sa le aleaga, pe celelalte partitii e posibil sa mai stearga si bunatati.

Aceasta procedura se aplica daca aveti Windows-ul instalat pe C:, daca e pe alta partitie efectuati operatiunea acolo.

Faceti click dreapta pe C:, apoi in meniul care apare Properties si click pe Disk Cleanup in fereastra ce seamana cu cea de mai jos:
http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_Cleanup
Programul de defragmentare este unul iar ăsta e altul.
Raspuns 3

„Windows Vista permite programarea lansării automate a serviciului de defragmentare la anumite intervale de timp"
Nu am folosit acest sistem de operare iar acum folosesc linux-uri Ubuntu, și am renunțat la Windows-uri, cu totul.
Raspuns 4

„Prin defragmentare dimensiunea unui sector se măreşte"
de ce să se mărească?
adună fragmentele risipite!

| MasterYoda a răspuns:

Da, 3